0 beğenilme 0 beğenilmeme
27 gösterim
Genel Sorular kategorisinde (360 puan)
Hocam bir hadis duymuştum , bir fakir kervan peygamber efendimizin yanina geliyo ve yardim istiyo ve diyorlar ki biz size mekkeliler gibi zulm etmedik yardim edin , imanda ediyolar.Ama sozde kalp ile iman etmedikleri peygamberimize bildiriliyo ve ayet iniyor. Eger bu dogruysa daha ayrintili bilgi verirmisiniz?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
İman kalp ile gerçekleşir. İslam kalp ve dil ile. Yani öncelikle hem kalp ile tasdik dil ile ikrar etmeliyiz islam dinine girdiğimize dair. İman zaten kalp ile gerçekleşir. Gerçekten inanarak Allah'a ibadet eder ve ona inanırsan hem islamı hem imanı kalp ile tasdik etmiş olursun. Dilinle söylersen dil ile de ikrar etmiş olursun. İslam dinine bağlı olduğunu kanıtlamak için dil ile ikrar etmek gerek kelime-i şahadeti söyleyerek. Bunu yaparken de kalp ile inanmamız gerekir. Ama sadece dil ile ikrar edip kalp ile tasdik etmezsen o zaman islama bağlı olmaz iman etmiş olmazsın.

Selamun Aleyküm Hoş geldiniz, Cennetbahcemiz sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemiz reklam gelirleri ile ayakta tutulmaktadır. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

4.5k soru

4k cevap

59.8k yorum

890 üye

...