DHBT haber Duyurular Kur'an Kursu Öğreticiliği

2017-2018 Yılı Kur’an Kursları Açılış Töreni

2017-2018 Yılı Kur’an Kursları Açılış Töreni
Written by admin


İstanbul’da düzenlenen ‘2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Kur’an Kursları Açılış Programı’na katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, yeni eğitim öğretim yılına başlayan tüm Kur’an kursu öğrencilerine başarı dileklerinde bulunarak, Beyoğlu Müftülüğüne bağlı Hasköy Fetih Kur’an Kursu’nda ilk derse katıldı.
Hasköy Fetih Kuran kursu hafızlık sınıfında öğrencilerle birlikte ilk derse katılan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, dersin ardından öğrencilerle sohbet etti.
Kur’an eğitiminin, Diyanet İşleri Başkanlığı hizmetleri arasında en önem verilen hizmet olduğunun altını çizen Başkan Erbaş, yeni eğitim öğretim yılına başlayan tüm öğrencilere ve öğreticilere ‘hayırlı olsun’ dileklerinde bulunarak, “Kur’an kurslarımızın 2017-2018 eğitim-öğretim dönemi, bütün Kur’an talebelerimize ve onların özverili hocalarına hayırlı olsun. Diyanet olarak yaptığımız hizmetler içinde en önemlisi Kur’an eğitimidir.  Çünkü milletimizin Kerim Kitabımızı en güzel şekilde okuması, güvenilir ve sahih bir bilgiyle Temel Dini Bilgileri edinmesi için Kur’an kurslarımız büyük bir imkân ve fırsattır” dedi.
Kur’an kursu hizmetlerini çok önemli ve hayati gördüklerine değinen Başkan Erbaş, yeni eğitim öğretim yılının açılış programında yaptığı konuşmada şunları söyledi;
“Kur’an kurslarımız, insanları karanlıklardan aydınlığa çıkaran Kitabın öğretildiği ve okunduğu yerlerdir…”
Kur’an kurslarımız; en doğru yola ileten, hidayet rehberi olan, insanları karanlıklardan aydınlığa çıkaran, doğruluğunda şüphe olmayan, inananlar için rahmet ve şifa olan Kitabın öğretildiği ve okunduğu yerlerdir. Kur’an kurslarımız insanı ve toplumları yücelten bir Kitabın öğretildiği müesseselerdir. Nice kavimler ve milletler bu kitabın izinden giderek yücelmiş, bütün insanlığa hizmet etmiş, medeniyetler inşa etmiştir.   Milletimizin büyük medeniyetler kurmasında, zor zamanlardan çıkmasında, istiklal mücadelesi dönemlerinde en büyük imkânı ve motivasyonu kerim kitabımız Kur’an olmuştur. Kur’an kurslarımızda öğrenci ve öğretici olarak buluşanları Peygamber efendimiz; “Sizin en hayırlınız, Kur’an’ı öğrenen ve öğretenlerinizdir” buyurarak müjdelemiştir. Kur’an’ın okunduğu yere Allah’ın rahmeti tecelli edecek ve orası esenlik olacaktır. Kur’an’ı öğrenmek, okumak ve onun ilkeleriyle yaşamak, kalbimize inşirah, evimize huzur, çalışmalarımıza bereket katacaktır.
“Güvenilir olmak, iyilik yolunda olmak, nezaket, zarafet, merhamet ve güzel ahlak, Hz. Peygamberin şahsında yaşanabilir bir hayat olarak kurslarımızda okutulacaktır…”
Allah’a ve ahiret gününe inananlar için, Rabbimizin en güzel örnek diye tanıttığı Hz. Muhammed’in hayatı derslerimizde okutularak, O’nun üstün ahlakı örnek alınarak nezih bir hayatla tanışılacaktır. Güven vermek, güvenilir olmak, herkesin iyiliğini istemek, iyilik yolunda olmak, duyarlılık, nezaket, zarafet, merhamet ve güzel ahlak O’nun şahsında yaşanabilir bir hayat olarak kuşanılacaktır. Kur’an bize kendimizi, hayatı, evreni, gayeyi tanıtan, aklı, kalbi imar eden bir kitaptır. Dolayısıyla biz, Kitabımızla tanıştıkça, kendimizle, medeniyetimizle, selim fıtratımızla bulaşacağız. Herkes Kur’an’dan inancı, niyeti, bakışı ve hizmeti ölçüsünde istifade eder. Kişi kalbini, aklını Kur’an’a ne kadar açarsa, Kur’an hakikatini, hidayetini, bereketini o kadar ona açar.
Toplumun bütün kesimlerine yönelik esnek zamanlı Kur’an kursu hizmeti başlıyor…
Kitabını her şeyin üstünde tutan aziz milletimize, Kur’an kurslarımıza gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür ediyorum. Şu müjdeyi ilan ediyorum, Her seviyedeki öğrencilerimiz ve toplumumuzun bütün kesimlerine yönelik, esnek zamanlı ve her mesaiye uygun olarak Kur’an kursu hizmeti sunacağız. Öğrencilerimizden esnaflarımıza, kamu çalışanlarımızdan serbest meslek sahiplerine sizlerden istirhamımız, sadece bize ulaşın ve istekte bulunun.
“Kur’an’ı sadece okumakla yetinmeyin, anlamaya ve daha önemlisi onun hayat veren ilkelerini yaşamaya çalışın…”
Ben Kur’an kurslarımıza katılan evlatlarımıza, kardeşlerimize şunu söylüyorum, sadece okumakla yetinmeyin. Anlamaya da emek verin ve daha önemlisi onun hayat veren ilkelerini yaşamaya çalışın. Temel Dini Bilgiler, Hz. Muhammed’in hayatı derslerinde ve diğer alanlarda öğrendiklerinizi yaşanan bir ahlaka dönüştürmeye gayret edin. Başarılı ve bereketli bir dönem geçirmenizi Rabbimizden niyaz ediyorum.
“Kur’an kursu hocalarımız, geleceğin Kur’an’ın ilkeleriyle inşası için çalışıyorlar…”
Kur’an kurslarımızda özveriyle çalışan bütün hocalarımızın yeni eğitim öğretim dönemini tebrik ediyorum. Sizler, geleceğin Kur’an’ın ilkeleriyle inşası için çalışıyorsunuz. Bir milletin inancı ve değerleriyle en güzel şekilde buluşması için gayret ediyorsunuz. Sizler, Kur’an hizmetinde istihdam edilen kimselersiniz. Bir iş ne kadar mes‘uliyeti mucip, sorumluk isteyen bir iş ise, o kadar şereflidir. Bir iş ne kadar şerefli, onurlu ve mükerrem ise sorumluluk ve mes‘uliyeti de o kadar yüksektir. Kur’an’ın üstün hakikatlerinin yeniden yeryüzüne esenlik ve huzur getirmesi için çalışıyoruz. 
“Öğrencilerimizin bilgi-duygu dünyalarını, dış ortamla etkileşimlerini iyi tahlil ederek ona göre en uygun metodu takip etmek zorundayız…”
Öğrencilerimiz çok hızlı yaşanan ve değişen bir çağın mensuplarıdır. Onların bilgi-duygu dünyalarını, dış ortamla etkileşimlerini iyi tahlil etmek ve ona göre davranmak ve en uygun metodu takip etmek zorundayız. Öğrencimize niçin Kur’an’ı öğrenmesi ve okuması gerektiğini iyi anlatmalıyız. Amacımız aslında sadece Kur’an’ın metnini okumak değil, O’nun hayat veren ilkeleriyle, güzel ahlakı ve huzurlu bir hayatı yaşamaktır. Rabbiyle, kendiyle, ailesiyle, toplumla, çevreyle barışık; sorumluluk ve duyarlılık sahibi olmak için gayret göstermektir.
“Derdimiz, bu günün neslinin ve yaşanan dünyanın Kur’an ile buluşması ve hayat veren ilkeleriyle tanışmasıdır…”
İdeal olmadan başarı olmaz. Bütün fiziki imkânlarımız, teknolojik donanımımız olabilir ama vazife şuuru ve ideal yoksa sonuç alınması muhaldir. Ancak Kelam-ı Kadimi asrın idrakine sunmak, çağın insanının; kendisine, ailesine, toplumuna ve tüm insanlığa karşı sorumluluklarının şuurunda olmalarına katkıda bulunmak ve nihayetinde kendi adımıza Kur’an ile güzelleşen bir hayat yaşama arzusu varsa; işte o zaman zor işler kolaylaşır. Zaman, mekân, meşgaleler, olumsuzluklar engel olmaktan çıkar. Dert sahibi olunmadan da hizmet olmaz. Bizi farklı kılan bu yönümüzdür. Derdimiz; bu günün neslinin ve yaşanan dünyanın Kur’an ile buluşması ve O’nun hayat veren ilkeleriyle tanışmasıdır.
Açılış programında Başkan Erbaş’a İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz eşlik etti.