Dini Konular

Adet günleri için önemli sağlık tavsiyeleri

Adet günleri için önemli sağlık tavsiyeleri
Written by admin

Adet günleri için önemli sağlık tavsiyeleri

Âdet görme, yalnız vücuttaki bazı organları değil, aynı zamanda ruh ve sinir sistemini de kuvvetle etkileyen bir olaylar zinciridir. Onun için bu­günlerde hem maddî temizliğe hem de ruh sağlığına dikkat etmek gerekir. İlk âdet devrelerinde anne ve yakınlarının yardımıyla bu iki hususa itina göstererek alışkanlık kazanan genç kızlar, ömürleri boyunca fazla sıkıntı duymadan bugünlerini atlatırlar. Yoksa bu konuda gösterilecek bir ihmal, bir dikkatsizlik, insanı, sonu gelmeyen bir rahatsızlığa itebilir. Tıbbın tepsi- tine göre kadın hastalıklarının çoğu, âdet günlerinde kadının dinlenemeyip kendisini fazla yormasından ve temizliğe dikkat etmemesinden meydana gelmektedir.

Bunun için ilk başta, bu hâlin her kadında görülen normal ve tabiî bir hal olduğunu hatırlayıp, fazla telaşa düşmemektir. Her kadında değişmek­le birlikte, bugünlerde, vücutta halsizlik, baş ağrısı, isteksizlik, hazımsızlık, terleme, ayakların üşümesi, burun tıkanıklığı, ses kısıklığı, kulakta bir ağır­lık, gözlerin önünde sinek uçuşması, kaşıntı, yüzde sivilce ve çillerin oluşması, sinirlilik hâli ve hırçınlık gibi, normal günlerde olmayan haller görü­lebilir.

Bu ve benzer haller karşısında her zamankinden farklı olarak yorucu iş­lerden, uzun yürüyüşlerden, ağır eşyaları kaldırmaktan, uykusuzluktan kaçınmalıdır, mümkün olduğu kadar istirahat etmelidir. Çünkü bu haller, fazla kan boşanmasına, tenasül yollarındaki mikropların artmasına, rahim ve yumurtalıkların iltihaplanmasına sebep olabilir. Ruhî sıkıntılarını yen­mek için de dua, teşbih ve zikirle, Kur’an’m dışında dinî ve imani eserlerle meşgul olmalıdır. Yine bugünlerde genç kızlar anne, baba ve kardeşlerine, hanımlar kocalarına karşı saygılı, sakin ve anlayışlı davranmalı, sinirlilik hâlini belli etmemelidirler.

Ayrıca karın kısmının hassasiyeti artacağı ve nefes almakta zorluk çeki­lebileceği için sütyen ve korse gibi şeyleri kullanmamalıdır. Çünkü âdet günlerinde bütün iç üreme organları kanla dolduğu için bu organların dış­tan baskı altına alınması sıkıntıyı arttırır.

Âdet görme günlerinde gözetilecek en önemli sağlık kuralı, temizliktir. Kadının dış üreme organları, içlerine kan dolarak hassaslaştıkları için ko­layca zedelenebilir ve mikrop kapabilir. Bir rahatsızlığa meydan vermemek için en az günde iki-üç defa ılık ve sabunlu köpürtülmüş su ile kasık bölge­sini yıkayıp kurulamalıdır. Gerek bu bölgeyi yıkarken, gerekse banyo ya­parken üşütme ihtimaline karşı soğuk sudan uzak durmalıdır. Yine imkân nispetinde diğer günlerde gün aşırı, aybaşı günlerinde de her gün ılık su ile banyo yapılmalıdır. Vücudun yaydığı ağır kokuyu hissettirmemek için de güzel kokular kullanmalıdır. Vücudu, bilhassa ayakları üşütmemeye dik­kat etmelidir.