Namaz

Bayram Namaznın Kılınışı

Written by admin

Bayram Namaznın Kılınışı
Bayram namazları, Ramazan ve Kuran olmak üzere senede iki kez cemaatle ikişer rekat olarak kılınır. Cuma namazı farz olan kişilere bayram namazı vaciptir. Vakitleri güneşin doğuşundan kırk beş dakika sonra başlayıp zeval vaktine kadar devam eder.

“Niyet ettim Allah rızası için Ramazan Bayram namazını kılmaya uydum imama” diyerek niyet edip imamla birlikte tekbir alırız. Sessizce Sübhaneke duasını okuruz.

Ardından imam ellerini kaldırarak üç defa seslice tekbir alır. Cemaat de sessizce tekbir alır.

İlk iki tekbirde eller yana salınıp üçüncü tekbirden sonra bağlanır. İmam içinden euzu besmele çekip sesli olarak Fatiha ve bir süre veya birkaç ayet okur. Cemaat dinler.

Rukü ve secdeler yapılarak ikinci rekata kalkılır.

İmam içinden besmele çeker, sesli bir şekilde Fatiha ve bir süre veya birkaç ayet okur. Cemaat dinler.

Daha sonra imam, ilk rekatta olduğu gibi üç defa seslice tekbir alır ve elleri yana salar. Cemaat de imamla aynı tekbirleri sessizce alır.

Dördüncü tekbirden sonra rükuya gidilir, secdeler yapılır ve son oturuştaki dualardan sonra imamla birlikte selam verilir.

Kurban Bayramı namazı da aynı şekilde kılınır. Sadece niyeti “Kurban Bayramı” namazına diye yapılır.

Kurban Bayramında arefe günü sabah namazından başlayarak dördüncügünü ikindi namazına kadar farz namazlardan sonra teşrik tekbirleri getirilir. Teşrik tekbirleri kadın erkek herkese vaciptir