Sınavlar

dhbt mülakat sınavı hakkında..

DHBT mülakat sınavı ne zaman yapılacak?

Din hizmetleri kadrolarının belirlenmesi amacıyla yapılan DHBT, KPSS puanına ek olarak hesaplanmaktadır. Buna göre adayların puanları, KPSS Ortaöğretim ve KPSS Ön Lisans, KPSS Lisans sınavına girenler için ayrı ayrı hesaplanacaktır. KPSS Ortaöğretime giren adayların puanları KPSS 122 puanına göre, KPSS Ön Lisansa giren adayların puanları KPSS 123 puanına göre ve KPSS Lisansa giren adayların puanları KPSS 124 puanına göre belirlenecektir. KPSS’de girdiğiniz sınav türüne göre DHBT puanınız hesaplanacağı için, Diyanet İşleri Başkanlığına da bu puan türü üzerinden başvuru yapma hakkınız olacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı henüz mülakat tarihini açıklamadı. Fakat, tarihi belirlendiği zaman Diyanet İşleri Başkanlığı sitesi üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuruda bulunduktan sonra Diyanet İşleri Başkanlığı sitesinde mülakata çağrılacak adayların bir listesini yayınlayacak. Bu listeye göre seçilen adaylar, site üzerinden DHBT giriş belgelerinin çıktısını alacak. (https://ikys.diyanet.gov.tr/) adresi üzerinden gerçekleştirilecek olan işlemler tamamlandıktan sonra mülakata katılma hakkı kazanacaksınız.

Diyanet İşleri Başkanlığı yaptığı duyuruda adayları KPSS Ortaöğretim, KPSS Ön Lisans ve KPSS Lisans sıralaması ile çağıracağını açıklamıştı. İstihdam edilecek din hizmetleri kadrolarının 3 katı kadar adayın mülakata çağırılacağı duyuruldu. Mülakatta başarılı olabilmeniz için KPSS -DHBT’den aldığınız puan, aday sıranız ve DHBT’de öğrenim düzeyinize göre girdiğiniz sınav türü önem arz ediyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı ilgili tarihlerde Din Hizmetleri Kadrolarına Atanacaklarda Aranan Yeterlik ve KPSS Puanıyla İlgili bir duyuru yayınlayacak.

7 Comments

  • herkeste bayan sayısına takmış yahu kadınlar imam mı olabilyoda ayrıca sanki kadın sayısı az olsa şansınız daha yüksek olacak
    bırakın bu işleri herkes kendi puanıyla değerlendiriliyor, siz puanınız yüksek mi ona bakın

  • Bayanların sayısı imamlık alımında sayıdan eksiltildiği için erkeklerin sıralaması değişmektedir. Bu yüzden bu tür sorularla karşılaşmaktayız.

  • Kpss 65 dhbt 65 acaba mülakata çağrılırmıyım?.Allah rızası için bilen yazsın.

  • Mustafa bey alımlar puana göre yapılmayıp sıralamaya göre yapılmaktadır. Alım yapılacağı zaman alınacak sayının 3 katı mülakata çağrılmaktadır. Alım yapılacak tarihe kadar kaç kişinin mülakata çağırılacağını kimse bilemiyor.