DHBT haber

DHBT Sınavı Nedir?

Written by adminDHBT nedir? DHBT sınavı hakkında bilgi, DHBT sınavının içeriği nedir gibi sorulara cevap vermek gerekirse;

Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi kısaca DHBT olarak adlandırdığımız bu sınav Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olarak kadrolu veya sözleşmeli dini hizmetlerde bulunmak için yapılan eleme sınavıdır. 
Sınav 2015 yılına kadar Yeterlilik sınavı ismi ile anılmış 2015 yılından itibaren sınav hazırlanması ve yönetimi ÖSYM’ye devredilmiştir. Kpss ile beraber her 2 yıl da bir yapılan sınava katılım ortaöğretim, önlisans ve lisans olarak 3 alandan yapılabilmektedir. Sınavda genellikle ilmihal bilgileri, tecvit, genel kültür, Kuran-ı Kerim vb. alanlardan sorular gelmektedir. İki bölümden ve her bölüm 20 adet olmak üzere toplamda 40 adet soru sorulmaktadır. 
Kpss sınavının %30 ile DHBT sınavının %70 i alınarak standart sapmada göz önünde bulundurulup sonuçlar açıklanmaktadır.   
     Ösym tarafından 2 yıldır yapılan sınava yaklaşık 100.000 ortaöğretim din görevlisi adayı 50.000 e yakın da önlisans din görevlisi adayı katılmaktadır. Sınavın puanı ise 2 yıl geçerli sayılmaktadır. Kpss başvurusunda bu sınavın herhangi bir işlevi yoktur.

DHBT Sınavı ile;
Kadrolu veya Sözleşmeli
İmamlık, Kur’an Kursu Öğreticiliği, Vaizlik, Sıbyan Mektebi Hocalığı gibi görevlere gelebilirsiniz.

Originally posted 2017-02-09 20:00:00.