Dini Konular

Dinlerde Batıl Biatlar ve Hurafeler

Dinlerde Batıl Biatlar ve Hurafeler
Written by admin

Dinlerde Batıl Biatlar ve Hurafeler

Hurafe akla ve mantığa uymayan yalancı aldatıcı söz demektir. Dinler tarihçileri hurafeyi iyilik veya kötülük getireceğine inanılan uygulamalar olarak da ifade eder.Dinimizde ve diğer bir çok dinlerde insanlar arasında inanılan ve uygulanan hurafeler vardır.
dinlerde-batil-biatlar-ve-hurafeler

Yahudilikte en eski hurafelerden biri el falıdır, eldeki çizgilere bakılarak kişinin geleceği hakkında yorumlar yapılmaktır. Yahudilikte diğer hurafelerden biri ise çocuk doğurma ile ilgilidir. Mesela çocuğun erkek olması için hamilelik boyunca hamile kadının her cuma erkek ismi telaffuz etmesi doğumun gerçekleşeceği odaya kötü cinler girmesin diye yere tebeşirle daire çizilmesi gibi.

 

Keza Hristiyanlıkta baykuşun ötüşünün ölüm habercisi olduğu kötü ruhların savulması için sert bir cisme vurmak kara kedi görenlerin ise belaya maruz kalacağı yaygın inanışlar içindedir. İslam dinindeki hurafelere gelince safer ayının bela ayı olduğuna inanış, cuma günü ev süpürmek ve temizlemenin günah olduğu inanışı, gece değirmen çevrilmemesi gerektiğine bunun kıtlık getireceğine inanış gibi azımsanamayacak derece batıl inanış mevcuttur.