Dini Menkibeler

En Güzel Abdesti Kim Alıyor?

Written by admin

En Güzel Abdesti Kim Alıyor?

Bir gün yaşlı bir Müslüman, çeşmeden abdest alıyordu. Peygamber Efendimizin torunları Hz.Hasan ve Hz.Hüseyin(r.a) da orada oynuyorlardı. Baktılar ki ihtiyar abdesti yanlış alıyor. Yanına sokulup beklediler. İhtiyar abdestini bitirdi, cebinden mendilini çıkarıp kırılanırken çocuklar:
en-guzel-abdesti-kim-aliyor

“Selamün aleyküm” amca, abdestinin hayrını gör dediler. İhtiyar , Müslüman: “Sağ olun evlatlar, Allah sizden razı olsun” ddi. Çocuklar: “Bey amca, sizden bir ricamız var; biz kardeşimle ihtilafa düştük. Biz ikimiz de bir abdest alalım. Sen abkıver, hangimizin abdesti doğru…”

Hz.Hasan ve Hz.Hüseyin her ikisi de ayrı ayrı abdest aldılar. Yaşlı amca da dikkatle onların abdest alışlarını takip ediyordu. Çocuklar:

“Nasıl bey amca, hangimizin aldığı abdest doğru? Benim ki mi usulüne uygun, kardeşimin ki mi? Sen bize şimdi söyle de bir daha yanlış abdest almayalım. Hem sana dua ederiz. Bir kelime öğretsen sana da sevabı var. Sen daha iyi bilirsin. Yaşlısın, biz daha çocuğuz” dediler.

İhtiyar Müslüman:

“Çocuklar her ikinizin de abdesti doğrudu, hem tıpkı aynıdır. İkinizin de aldığı abdestin arasında hiçbir fark yoktur. Abdesti yanlış ve eksik alan benmişim, bu yaşıma gelmişim de doğru düsüt abdest almasını öğrenememişim. İşte şimdi sizle bana doğru abdest almasını öğrettiniz. Sağ olun, var olun. Allah sizlerden razı olsun. Siz kimin evlatlarısınız bakayım, isimleriniz nedir, Siz bana çok büyük bir iyilik ettiniz” deyince;

Çocuklar: “Babamız Hz.Ali’sir, biz Hasan’la hüseyin’iz. Hem Hazeri Peygamberin torunlarıyız dediler.”

İhtiyar müslümanın gözlerinden tesbih tanesi gibi yaşlar geldi, çok duygulandı, pek memnun olduğunu anlatmak için şöyle dedi:

“Evet, belli, belli… dine çok uygun davranış ve hareketiniz, terbiye ve nezaketinizden belli. O yüce Peygamberin torunları ve Hz.Ali’nin evlatları olduğunuz, Peygamberimiz’in biricik kızı Fatımatüz-Zehra’nın ciğer pareleri olduğunuz, edep ve terbiyenizden hareket ve nezaketinizden bellidir… Hiç gönül kırmadan, ben ihtiyarın kalbini incitmeden yanlış abdestimi düzelttiniz, bana abdest almasını öğrettiniz.

Allah sizden razı olsun diyerek çocuklara bol bol dua etti.”