Dini Konular

Erkeğin Hanımına Karşı Görevleri

Written by admin

Erkeğin Hanımına Karşı Görevleri

Kadının kocası hakkında pek çok hakkı vardır. Bunlardan bazıları şöyledir. Evine gelen bir misafir mahrem ise hizmet etmek zorunda değildir. Ancak bir perde arkasından hizmette bulunabilir. Kadına abdest, namaz, oruç gibi farz olan ilmihal bilgilerini öğretmek zorundadır. Öğretmiyorsa, kadın bu konuda alacaklıdır. Helal kazanıp helal yedirecek, karısına zulüm yapmayacak, bir kavga tartışma olduğunda nasihat edecek, sinirle kızıp bağırmayacak.

Erkeğin Hanımına Karşı Görevleri

Erkeğin Hanımına Karşı Görevleri

Darıldığında evi terk etmemeli, hanımını bir başına bırakıp gitmemelidir. Erkek karısına fitne korkusu bulunmadığı taktirde camiye gitmek isteğinde ilim öğreneceği bir yere gideceğinde ve yahut anne baba ve akrabalarını ziyaret etmek istediğinde izin vermelidir. Erkek hanımının sırlarını ve ayıbını başkalarına söylememeli onu incitici davranışlardan kaçınmalıdır. Erkek hanımı hakkında hüsnü zanna bulunmalıdır.

 

Yine tüm bunlar sadece bir kaçı olup, erkek ve kadın, Rahman yolunda, İslam ve Kuran ışığında, hoşgörü ve anlayış içinde mutlu bir hayat sürdürebilirler.