admin 03-01-2017, Saat: 13:46   
#1
Kuran keşiflere nasıl bakıyor?
Kur'an'm bütün insanlara ve cinlere ve bütün çağlara birden hitap etti­ğini de gözden uzak tutmamak gerekir. Eğer Kur'an bizi bir damla su için­deki milyonlarca küçük yaratığı ibretle seyretmeye açıkça davet etseydi, bi­zim hayretimizi çekmesine karşılık, önceki asırların hissesini ihmal etmiş, belki de onları inkâra sevk etmiş olurdu. Bununla birlikte, ilimlerin bugün bile kısmen ancak keşfedebildiği manalara, Kur'an-ı Kerim birçok ayetinde işarette bulunmuş. Ancak bunu yaparken daha birçok manaları da bir ara­da topladığı için bundan önceki asırların anlayışını hiçbir şekilde rencide etmemiştir. Mesela Nur Suresinin 35'inci ayetinde bir elektrik ampulünün ışık verişi aynen böyle bir üslûp içinde tasvir edilmekte, bu arada birçok manalar da birlikte ders verilmektedir.
Kur'an'm aslı, Allah'ın bizzat Kendi sözüdür. O, insanm sadece akima değil, aynı zamanda kalbine, ruhuna ve diğer duygularına da hitap eder. Her harfinde ise en az on sevap vardır. Bazı surelerde bu daha da yükselir; mesela Yasin Suresinin her harfinde beş yüze, İhlâs Suresinin her harfinde bin beş yüz sevaba kadar çıkar.
Mübarek gün ve gecelerde ise bu sevap kat kat artar. Onu, Âlemlerin Rabbi'nden geldiği şekilde okumak ve dinlemek, hangi milletten olursa ol­sun bütün Müslümanların esaslı ve pek güzel bir âdet ve ibadeti olarak ebediyete kadar devam edecektir. Kur'an hayatımızın her safhasında bize ışık tutacak birbirinden değerli prensipleri, ders ve ikazları içine almakta­dır. Nitekim Kur'an'ı bize getiren Peygamber Efendimiz bir hadis-i şerifle­rinde şöyle buyurmuşlardır:
"O kitapta sizden öncekilerin ve sonrakilerin haberi vardır. Aranızdaki meselelerle ilgili hükümler vardır. O hak ile bâtılı, doğru ile yanlışı ayıran bir hakemdir. Onda boş söz yoktur. Kim onun hükümlerine karşı gelerek onu terk ederse Allah onun boynunu kırar, perişan eder. Kim ondan başka bir kurtuluş yolu ararsa Allah onu saptırır. O, Allah'ın sapasağlam bir ipi­dir. O, hikmet dolu bir öğüttür. O, dosdoğru bir yoldur. Hevâ ve hevesler onu saptıramaz, diller onu karıştıramaz. Âlimler ona doymaz; tekrarlamak­la usandırmaz; insanı hayran bırakan yönleri bitip tükenmek bilmez. O öy­le bir kitaptır ki cinler onu dinledikleri zaman 'Biz doğru yolu gösteren ha­rikulade bir Kur'an dinledik ve iman ettik' derler. Kim ona dayanarak ko­nuşursa doğru yolu bulur. Kim onunla amel ederse mükâfatını görür. Kim onunla hükmederse adalet etmiş olur. Kim ona çağırılırsa dosdoğru bir yol kendisine gösterilmiş olur."
resim
Ara
Cevapla
TeamScriptim 04-01-2017, Saat: 23:10   
#2
Yazıları yayınlarken paragraf halinde yayınlarsanız şayet mükemmel olur, okuması kolaylaşır. (gülücük)
Ara
Cevapla
admin 04-01-2017, Saat: 23:16   
#3
Doğru diyorsunuz daha iyi okunaklı ve anlaşılır olması için parağraflara dikkat etmem gerekiyor Smile
resim
Ara
Cevapla


Kuran keşiflere nasıl bakıyor? Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş


Hızlı Menü: