admin 27-12-2016, Saat: 20:27   
#1
Oruç Menkıbesi
Hazreti Yusuf(as) zamanında Mısır'da büyük bir kıtlık olmuştu. Kıtlık ve kuraklık, bütün şiddeti ile tam yedi yıl devam etmişti.
Hazreti Yusuf(as) Mısır kralının veziri bulunuyordu. Civar ülke­lerde ve dünyanın hemen her yerinde aynı felaket hüküm sürüyordu. Bütün dünya halkı açlıktan kırılıyordu.
Hazreti Yusuf(as) Peygamberlik nuru ile bu felaketi önceden sezmişti. Tedbirini ona göre almış ve Mısır'ın ambarlarını buğdaylarla doldurmuştu. Bu yüzden, Mısır halkı açlık ve sıkıntı çekmiyordu. Hatta başka ülkelerden birçok insanlar geliyorlar ve Mısır ambarlarından yiyecek buğday alıyorlardı. Hazreti Yusuf(as'' vaktinde aldığı tedbir, başka insanların dahi sıkıntılarını hafifletmeye yetmişti. Mısır'ın buğ­day ambarları, Hazreti Yusuf(a's’' emrinde bulunuyordu. Buğdayların dağıtılmasına bizzat kendileri nezaret ediyorlardı.
0 zamanlar, Hazreti Yusuf(a s) devamlı olarak oruç tutuyorlardı. Oruçlarını üç günde bir defa açıyorlardı. Bu; her insanın tahammül edemeyeceği ve hayret verici bir haldi. Bu bakımdan yakınları ona:
-"Bütün Mısır'ın ambarları sizin elinizde bulunuyor. Öyle olduğu halde açlık çekiyorsunuz. Üç günde bir kere yemek yiyorsunuz. Bunun sebebi nedir?" diye sormuşlardı. Hazreti Yusuf(as) onlara şu cevabı vermişti:
-"Evet! Bütün ambarlar benim emrimdedir. Bunlara benden başka karışan kimse de yoktur. Lâkin görüyorsunuz ki memleketin her yanında kıtlık ve kuraklık vardır. İnsanlar açlıktan kırılıyor. Aç insanlar, en uzak yerden bana gelerek yiyecek istiyorlar. Ben de onların acısını paylaşmak ve nefsimde açlığı tatmak istiyorum. Onun için oruç tutu­yorum ve üç günde bir defa yemek yiyorum. Ben aç olursam, gelenle­rin halini daha iyi kavrarım. Benim karnım tok ve rahatım yerinde olursa, çektikleri acıları nasıl dindirebilirim, nasıl yardım edebilirim onlara." der.
resim
Ara
Cevapla


Oruç Menkıbesi Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş


Hızlı Menü: