admin 25-12-2016, Saat: 21:12   
#1
Oruç Nedir ?

Oruç Müslümanlar için kabul edilmiş 5 farzdan birisidir. Gün ağarması ile başlayarak, akşam ezanı okunana kadar, bir şey yememek, içmemek sebebi ne olursa olsun kötülüklerden kaçınmak demektir.
Üç aylar içerisinde Ramazan ayı içerisinde tutulur.  Oruç hakkındaki ayetler Kur’an da Bakara suresindedir. Oruç tutan imsaktan evvel, sabaha karşı yiyeceği yemeğe sahur denir. Orucun başlangıç zamanına ise imsak denilir. Yenilecek yemek imsak vaktinden önce yenilmelidir. İmsak vakti girdiği andan itibaren yemek yeme, içme işlemi tamamen bitirilmelidir.  Akşam ezanı ile oruç bozmak için yenilecek yemeğe ise iftar denilmektedir.
       İslamiyette oruç insanlara açlığın ve susuzluğun nasıl bir şey olduğunu öğretip insanlara her zaman şükretmelerini öğretmektir. Tok olan bir insan hiçbir zaman karnı aç olan bir kişinin yaşadığı hayatı bilemez, ona merhamet etmez.  Bu şekilde insanlara bir ay da olsa oruç ile aç insanların neler çektiğini anlamamızı sağlar, nefise hakim olmamızı sağlar
Kur’an-ı kerim’de; “Ey iman edenler! Sizden öncekilere farz kılındığı gibi, sizin üzerinize de Ramazan orucu farz kılındı. Umulur ki, Allah’a karşı gelmekten sakınırsınız!” (Bakara suresi: 183)
 “Sizden kim Ramazan ayında bulunursa oruç tutsun!” (Bakara suresi: 185) buyruldu.
 
Ara
Cevapla


Oruç Nedir ? Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Oruç İbadeti admin 0 702 25-12-2016, Saat: 21:09
Son Yorum: admin

Hızlı Menü: