admin 28-12-2016, Saat: 20:03   
#1
Sual: Peygamber efendimiz veya falanca evliya hürmetine diye duâ edilir mi?
CEVAP
Allahü teâlâ, bazı kullarına, kendinde hak ihsan ettiğini Kur'an-ı kerimde bildirdi. (Müminlere yardım etmek, üzerimize hak oldu) buyurdu. (Rum 47) [Hadika]
Ölü veya diri olan bir velînin veya bir nebinin ismini söyliyerek, onun hürmeti için dilekte bulunmak caizdir. (Bezzâziyye)
Allahü teâlânın peygamberlerini ve salih kullarını vesile ederek duâ edilir.(Hısn-ül-hasin)
Peygamberin hakkı için demek, Onun peygamberliği haktır; bir velînin hakkı için demek de onun evliyalığı haktır demek olur. Peygamberimiz de, bu niyet ile, (Peygamberin Muhammed hakkı için) demiş ve harblerde Allahü teâlâdan, Muhacirlerin fukarası hakkı için yardım dilemiştir. İslâm âlimlerinden, (senden istedikleri zaman verdiğin kimseler hakkı için) ve (İmam-ı Gazalînin hakkı için) gibi duâlar yapanlar ve kitablarına yazanlar çok olmuştur.(Berika)
Hısn-ül-hasin kitabı böyle duâlarla doludur.
Ruh-ul-beyan tefsirinde, Maide suresinin 18.ayetinde diyor ki: Hz.Ömerin haber verdiği hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Âdem aleyhisselam duâ edip dedi ki:
- Ya Rabbi! Muhammed aleyhisselam hakkı için beni affet!
Allahü teâlâ da, ona sordu:
- Ya Âdem, Onu daha yaratmadım, Onu nereden biliyorsun?
- Ya Rabbi! Beni yaratınca, başımı kaldırdım. Arşın eteklerinde, La ilahe illallah Muhammedün resulullah yazılmış olduğunu gördüm. Sen isminin yanına, en çok sevdiğinin ismini yazarsın. Bunu düşünerek Onu çok sevdiğini anladım.
- Ey Âdem, doğru söyledin. Mahluklarımın içinde, en çok sevdiğim Odur. Onun için, seni affeyledim. Muhammed olmasaydı, seni yaratmazdım.) [Beyhekî]
resim
Ara
Cevapla


Peygamber efendimiz veya falanca evliya hürmetine diye duâ edilir mi? Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş


Hızlı Menü: