admin 11-04-2017, Saat: 16:19   
#1
Teyemmümle ilgili bazı meseleler
    Yapılan bir teyemmümle farz olsun, nafile olsun istenildiği kadar namaz kılınabilir.
    Vakit çıkmadan önce suyu bulacağmı ümit eden kimsenin teyem­mümü vaktin sonuna kadar geciktirmesi menduptur.141 Şayet su bulursa abdest alır, bulamazsa teyemmüm eder. Fakat kesin olarak su bulamayaca-
Mendup: İslâm dininde yapılması hâlinde sevap olan ancak yapılmazsa günah olmayan eylemlere verilen isim. ğı kanaatine varan kimse teyemmümü vaktin sonuna kadar geciktirmez. Vaktin başında teyemmüm eder, namazını kılar.

Cünüplükten dolayı teyemmüm etmiş olan bir kimseden abdesti boza­cak bir hal meydana gelse tekrar cünüp olmaz, sadece abdesti bozulmuş olur. Bunun için abdest almaya yetecek kadar su bulursa abdest alır. Su da yoksa yeniden teyemmüm eder.
       Abdest almaya da teyemmüm etmeye de gücü yetmeyen kimsenin yanında kendisine abdest aldıracak veya teyemmüm ettirecek yardımcı bi­risi yoksa artık o kimse namaz da kılmaz.
       Müslüman olmayan bir memlekette esir olan, hapsedilen bir kimse­yi, kâfirler abdest almaktan, teyemmüm etmekten ve namaz kılmaktan menetseler, o Müslüman namazlarını ima ile kılar, kurtulduktan sonra da bu namazları kaza eder.
       Zindanda mahpus olan bir kimse abdest alacak imkân bulamaz veya su vermezlerse teyemmüm ederek namazını kılar, çıktıktan sonra da bu na­mazları kaza eder.
       Bir kimse yolculuk esnasmda hapsedilse abdest alamadığı zaman na­mazlarını teyemmümle kılar. Sonradan da bu namazları kaza etmez. Çünkü burada su bulamama acizliğine yolculuk özrü de eklenmiş bulunmaktadır.
       Bir yerde mahpus olup da abdest alacak su veya teyemmüm edecek bir şey bulamayan kimse namazlarını sonraya bırakır. İmkân bulunca kaza eder.
       Hacıların hediye için yanlarında bulundurdukları zemzem suyu te­yemmüme engeldir. Yani yanında başka bir su yoksa zemzem suyu ile ab­dest alması gerekir. Zemzemi bir tarafa bırakıp da teyemmüm edemez.
       Bir kişinin aynı yerde, yine pek çok kişinin aynı toprak üzerinde te­yemmüm etmesi caizdir. Çünkü toprak teyemmüm etmekle -suda olduğu gibi- kullanılmış sayılmaz.
resim
Ara
Cevapla
muhtar 12-09-2017, Saat: 12:28   
#2
teşekürler
Ara
Cevapla
admin 13-09-2017, Saat: 00:34   
#3
(12-09-2017, Saat: 12:28)muhtar Adlı Kullanıcıdan Alıntı: teşekürler

biz teşekkür ederiz yorum yaptığınız için.
resim
Ara
Cevapla


Teyemmümle ilgili bazı meseleler Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Faiz ile ilgili ayetler admin 0 620 25-12-2016, Saat: 20:23
Son Yorum: admin

Hızlı Menü: