Dini Konular

Gusletmek hangi hallerde farz olur?

Gusletmek hangi hallerde farz olur
Written by admin

Gusletmek hangi hallerde farz olur?

Şu üç halde gusletmek farz olur:

  1. Cünüplük

Bu da iki şekilde meydana gelir:

Birincisi; Herhangi bir temas ve cinsî yaklaşma olmadan erkek ve ka­dından meninin cinsel duyguyla bir his duyarak yerinden ayrılıp dışarı atılmasıyladır. Bu durum uyanıkken şehvetle dokunmak, bakmak ve kendi kendine menisini getirmekle olabileceği gibi, rüyada ihtilam olup üzerinde ıslaklığın bulunmasıyla da olabilir.

Yukarıda sayılan hallerde erkekten meni geldiği gibi, kadından da meni gelebilir. “Erlik suyu” da denilen erkeğin menisi koyu beyaz renktedir, ka­dından gelen meni ise ince ve sarıdır.

Rüya esnasında cinsî yönden tahrik edici bir sebebin olup olmadığmı hatırlasın veya hatırlamasın, uyandıktan sonra bedeninde, çamaşırında ve ya yatağında bir ıslaklık veya kurumuş da olsa bir meni eseri gören kimse­nin gusletmesi farz olur. Fakat ihtilam olduğunu hatırlayan ve cinsî lezzet duyan bir kimse herhangi bir yerde yaşlık görmezse gusletmesi gerekmez.

İhtilam yoluyla erkek cünüp olduğu gibi kadın da cünüp olabilir. Kadın da ihtilam olur, meni eserini üzerinde görürse gusletmesi farz olur.

Originally posted 2017-03-28 08:57:41.