Dini Konular

Gusülden sonra abdest bozulunca gusül de bozulur mu?

Gusülden sonra abdest bozulunca gusül de bozulur mu
Written by admin

Gusülden sonra abdest bozulunca gusül de bozulur mu?

Guslettikten sonra vücudun bir yerinden kan çıkması, idrar ve yellenme gibi hallerden sonra sadece abdest bozulur, guslü yenilemek gerekmez. Farz olan gusül yerini bulmuştur. Namaz kılmak gibi bir ibadet yapmak gerektiği zaman tekrar abdest almak yeterlidir. Açık bir ifadeyle, guslü bo­zan şeyler abdesti bozsa da abdesti bozan her şey guslü bozmaz.

Alınan gusülle bütün ibadetler yapılabilir mi?

Alman gusülle başta namaz olmak üzere, abdestli olarak yapılan bütün ibadetler yapılır. Zaten guslün bir adı da boy abdestidir. Yani abdestte sa­dece abdest azalan yıkanırken, gusülde buna ilave olarak vücudun tamamı yıkanmaktadır. Abdesti bozacak bir hal olmadığı müddetçe boy abdesti ile her türlü ibadet yapılır.

Cünüp olan bir kimsenin istenmeyen tüyleri temizlemesi caiz midir?

Saç-sakal tıraşının veya bedenin muayyen yerlerindeki tüyleri giderme­nin belli bir zamanı yoktur. Peygamberimiz umumiyetle beden temizliğini ve tıraşını Cuma günleri yapardı. Bunun için Cuma günü bu çeşit temizliği yapmak sünnet sayılmaktadır. Fakat ihtiyaç olduğu takdirde istenildiği za­man ve şartlarda bedendeki kıllar giderilebilir. Ancak İmam-ı Gazali Haz­retleri İhyâ-u Ulûmiddin kitabında “cünüpken tıraş olmak, ürnak kesmek, kasıkları tıraş etmek, kan aldırmak veya vücudun herhangi bir yerinden bir parça koparmak uygun değildir” demektedir.

Originally posted 2017-03-22 09:34:10.