Dini Konular

İman Ve İslamın Niteligi

Written by admin

İman Ve İslamın Niteligi
İman Lugat manası bakımından bir şeye inanmak ve bir şeyi dğrulamak demektir.” Bu iş böyledir, şöyledir” diye hüküm vermektir.

iman-ve-islamin-sartlari
Din teriminde ise, yüce ALLAH’ın dinini kalp ile kabul edip Resulüllah Sallallahu Aleyhi ve Selem’in  bildirdigi şeyleri kesin olarak kalp ile doğrulamaktır.
İmanın aslı bu olmakla beraber bir engel hal bulunmadığı takdirde kalp ile kabul edilip inanılan bu hükümleri dil ile söylemek ve şehadette bulunmak lazımdır. Çünkü inanılması şeyleri kalp ile benimseyip kabul eden  kimse, bunları dili ile söylemezse, onun  iman durumu insanlar tarafından bilinmez, onun Müslüman olduguna hükmedilmez.
Kalp ile doğrulamak, dil ile söyleyip ikrar etmekle meydana gelen imanla beraber namaz kılmak ve oruç tutmak gibi amellerde gereklidir. Çünkü biz, bu görevleri yapmakla orumluyuz. Bu görevleri yapmak imana kuvvet verir, imanın kalpdeki nurunu çogaltır. İnsanı azapdan kurtarır, Yüce ALLAH’ın ihsan ve ikramlarına kavuşturu.
“İslam” Sözüne gelince: Lugat manası bakımından İslam, teslim olmak, boyun eğmek ve itaat etmektir. Din teriminde ise, Yüce ALLAH’a ve O’nun  peygamberine itaat etmek, Peygamber Efendimiz’in s.a.v.  din adına bildirmiş olduğu şeyleri kalp ile kabul edip dil ile söylemek ve onları güzel görmektir.İslam aynı zamanda Din manasına gelir.
Gerçek   Dinle İslam arasında esasta bir fak yoktur. Her gerçek islam’dır. Her İslam’da gerçek Din dir;  buna Müslümanlıkta denir.
Allah Teala’nın dinine sadece “Din” denildiği gibi, millet şeriat, İslam ve İslam Dini de denir. Bununla beraber “İslam” sözü, bazen  güzel ameller manasında, bazen de İman manasında kullanılır. Şeriat sözü de, ibadetler ve insanlar arasındaki ilişkilerle ilgili olan hükümlerin tümünde kullanılır.

Kaynak: Bu Paylaşımımız  Ömer Nasuhi Bilmen in Büyük İslam İlmihali Kitabından alınmıştır.