Dini Konular

İman Ve İslam’ın Şartları

Written by admin

İman Ve İslam’ın Şartları
İslam dininde Yüce ALLAH’a meleklere, ALLAH’ın kitabına, peygamberlere, ahret gününe, kaza ve kadere iman etmek esastır. Bunları bilip kabullenmek imanın temel şartıdır. Onun için imanın şartları altıdır, denilir, Bu şartlar Müslümanlıkta kesinlikle mevcud esaslardır. Bunlara inanılması zorunlu din ilkeleri denir. Bunlara inanmak mecburiyeti vardır. Bunları doğrulamadıkça iman gerçekleşemez.  Bunlardan herhangi birini inkar etmek ALLAH korusun insanı hemen dinden çıkarır.

iman-ve-islamin-sartlari
Biz bu imanımızı:”Amentü billahi..” sözlerini okumakla daima açıklıyor ve isbat ediyoruz. Bu sözleri okuyan şöyle demiş olur:
“Ben Yüce ALLAH’a , O’nun meleklerine, O’nun kitaplarına, O’nun Peygamberlerine, ahret gününe, kaderin (iyi ve kötü her şeyin yaratılışı) ALLAH’dan olduguna inandım, Öldükten sonra dirilip mahşerde ( hesab yerinde) toplanmak hakdır ve gerçektir. Şahidlik ederimki , ALLAH’tan başka İlah yoktur ve yine şahidlik ederimki, Hazret-i Muhammed ( Sallallahu Aleyhi Ve Selem) O’nun kulu ve Peygamberidir.
İslam’ın şartları ise beştir. Peygamber Efendimizin bir hadislerinin manası şudur:            “ İslam dini beş şey üzerin kurulmuştur: Şehadet sözünü getirmek ( Eşhedü en la ilahe İllallah ve Eşhedü enne Muhammeden  Resulüllah, demek), namaz kılmak, zekat vermek ramazan ayında  oruç tutmak ve hac etmek.”
İşte bu beş şey İslam’ın şartıdır. Bu şartları gözetip onları yerine getiren insan, İslam şerefine ermiş ,  Müslüman rütbesi kazanmış olur.
“Eşhedü en la ilahe İllallah ve Eşhedü enne Muhammeden Abdühu ve Resulühu” Allah’dan başka ilah olmadığına şahidlik ederim. Yine Muhammed’in (a.s.) ALLAH’ın kulu ve elçisi olduğuna şahidlik ederim. Sözlerine “ Kelime-i Şehadet” denir.  “La İlahe İllallah, Muhammed’ün Resülüllah” sözüne de “ Kelime-i Tevhid” denir. Biz bu mubarek kelimeleri daima okuruz.