Dini Menkibeler

İmanı Azam’ın (k.s.) Münazarası

İmanı Azam'ın Münazarası
Written by admin

İmanı Azam’ın (k.s.) Münazarası

İmam-ı A’zam Hazretlerine bir ateist, bir mu’tezile, bir de cebri­ye olan üç kimse gelir.

Ateist sorar: “Allah var diyorsun. Var olan muhakkak görülür. Görülmediğine göre yok demektir. Var diyorsan ispat et.”

Akılcı olan mu’tezile sorar: “Cehennemde ateş var. Şeytan ateş­ten yaratılmıştır. Öyleyse Şeytana ateşle ceza verilmesi mümkün mü?”

Cebriye olan şöyle sorar: “İnsan kaderine mahkûmdur. Allah her işi zorla yaptırır. Sen ise iradeyi cüziyye var diyorsun. Her şeyin halikı Allah iken insan ne yapabilir ki?”

İmam-ı A’zam Hazretleri, yerden, nemli üç avuç toprağı top gibi yapıp, her topu birine atar. Üçü de, durumu kadıya şikâyet eder. Kadı niye çamur topu attığını sorar.

İmam-ı A’zam Hazretleri der ki: (Bunlar bana soru sordu ben de cevap verdim. Ateist, Allah varsa, var olan şeyin görülmesi lazım de­mişti. Toprak başımı ağrıttı dedi, madem ağrı var, ağrıyı göstermesi lazımdı. Ağrıyı bile göremeyen Allah’ı nasıl görebilir ki? Ateistler akıl­sızdır, akılları varsa göstermeleri gerekir. Ruh da akıl gibi görünmez, ama yaptıklarından anlaşılır. “Allah-ü Teâlâ da, yeri göğü yaratması, O’nun varlığını gösterir.”

Mu’tezile olan ise, topraktan yaratılmış olduğu halde, çamur topundan etkilendi. Toprak topraktan etkilendiğine göre ateş de ateş­ten etkilenir. “Ayrıca cehennemde soğuk zemherir denilen cehennem de vardır. Demir testeresi demiri kestiği gibi, ateş de ateşi yakar.”

Cebriye olan ise, “Allah her işi zorla yaptırır” diyordu. O zaman o toprağı Allah<c c * attı, bu beni niye şikâyet ediyor? Kendi kendini yalan­lamış oluyor.

İmamı A’zam Hazretlerinin uzun uzun izah etmeden böyle kısa cevaplar verdiği çoktur. Mesela bir ateistle saat onda buluşup müna­zara etmek üzere anlaşırlar. İmamı A’zam Hazretleri kasten toplantıya bir saat kadar geç gelir. Ateist, İmamı A’zam Hazretleri gecikince, “Ba­kın, imamınız korktu, gelemiyor” der, gelince de, “Niye geç kaldın?” diye sorarlar. 0 da, “kayık yoktu. Irmaktan geçemedim, bir de baktım ki, ağaçtan kopan dallar kendiliğinden bir kayık oluverdi, ben de binip geldim, ondan geciktim” der. Ateist gülmeye başlar, “Gördünüz mü nasıl yalan söylüyor, hiç kendiliğinden bir ustası olmadan kayık yapılır mı?” der. İmamı A’zam Hazretleri hemen taşı gediğine koyar:

-“Bre ateist, bir kayık ustasız kendiliğinden olamazsa, bu koca kâinat kendiliğinden nasıl var olur?” diyerek ateistle münazara bile etmeden galip gelir.

Originally posted 2016-12-25 14:28:38.