Dini Konular

Lazer Epilasyon Caiz Midir?

Written by admin

 

Lazer epilasyon, istenmeyen tüylerin lazer enerjisi kullanılarak milisaniyelik atışlarla cilde uygulanması sonucu kalıcı ve sağlıklı bir şekilde yok edilmesidir. Son yıllarda fazla tüylerinden acısız ve kalıcı bir şekilde kurtulmak isteyenlerin başvurduğu bu yönteme din adamları farklı bakış açılarıyla yaklaşmaktadır.

Aslında bu konuda tartışılan olay, tüylerin ne şekilde alındığı değil de alınmasının caiz olup olmadığıdır. Buhari’den rivayet edilen bir hadis-i şerifte  Peygamber efendimiz:

-Dişleri inceltip dikkat çekecek hale gelen, kaşlarını yolup incelterek dikkat çekmeye çalışanlara ve dövme yaptırarak yaratılışı değiştirenlere lanet olsun.’’  Diye buyurmuştur.

Fıkıh âlimleri bu ve buna benzer hadislerden yola çıkarak yüzünde sakal ve bıyık çıkan kadının onları almasının caiz olacağını; ancak kaşların doğal halini değiştirerek inceltmesinin, kirpiklere takma kirpik kullanmasının caiz olmadığı hükmünü çıkarmışlardır.Yani normalde yüzde olmaması gerekirken sonradan çıkan tüylerin alınması caizdir. Aynı sebepten dolayı kadınların kol ve bacaklarındaki tüyleri almasına da izin verilmiştir. Erkeklerde sakal ve bıyık dışında kalan yanaklarında çıkan ve göze çirkin görünen  fazlalık kılların, kadınlaşmış erkelere benzememek şartıyla almalarında bir sakınca görülmemiştir.

Ayrıca lazer epilasyon yapmanın caiz olabilmesi için hangi şartlarda kimler tarafından yaptırıldığı da önemlidir.

Alınması dinen caiz olan tüylerin kadın erkek fark etmeksizin lazer epilasyon yöntemiyle kalıcı bir şekilde temizlenmesinde bir sıkıntı görülmemekle birlikte bu işlemi kimin yaptığı yani avret sınırlanırın gözetilip gözetilmediği hususu çok önemlidir. Herhangi bir zaruret olmadıktan sonra kişinin vücudunda değişiklik yapmaya çalışması doğru karşılanmamaktadır. Fakat ihtiyaç halinde bir uygulama yapılacaksa mahremiyet kurallarına uyulması şart koşulmuştur.

 

Anlaşılacağı üzere tıbbi olarak bir zararı belirtilmedikten sonra lazer epilasyon yaptırmak caiz görülmüştür. Fakat bu işlem yapılırken mahremiyet kurallarına uyma şartı vardır. Örneğin kadın kadına bakılması haram sayılan avret yerlerine epilasyon için bile olsa bakılması dinen doğru değildir. Aynı şartlar erkekler için de geçerlidir. Eğer epilasyon yapılacaksa avret sınırları göz önünde bulundurulması şarttır. Kadınların erkeklere erkeklerin de kadınlara bu tarz işlemleri yaptırması da kesinlikle haramdır. Erkek erkeğe avret nispeti diz kapağı ve göbek arasıdır. Her ne sebeple olursa olun avret bölgesini açması dinen haramdır. Buna epilasyon da dahildir. Çünkü bu durum bir sağlık problemi değil keyfi bir durumdur ve de kişi bu bölgelerinin temizliğini kendisi yapabilirken başkasına yaptırması uygun değildir.

Özetleyecek olursak kadınlar herhangi bir sağlık sorunu ya da hormonlarındaki bir sıkıntıdan dolayı özellikle yüzünde çıkan sakal bıyık gibi erkeklere özel tüylerden kurtulmak için lazer epilasyon yaptırabilirler. Kaşlarını inceltmek bu sınıflandırmaya girmemektedir. Ama bunu yaparken veya yaptırırken mahremiyet kurallarına uymak zorundadırlar. Erkekler de mahremiyet şartlarına uymak ve kadınlaşmış erkeklere benzememek kaydıyla göze kötü görülen fazla tüylerinden kurtulmak için lazer epilasyon veya herhangi başka bir yöntem uygulayabilirler.