Sahabelerin Hayatı

Müslüman Olduğu için işkence gören sahabeler

Written by admin

DAVETİN AÇIKLANMASI

Peygamber efendimiz İslam’a daveti 3 yıl gizlice yaptıktan son­ra, açıktan davetle emrolundu. Bunun üzerine Peygamberimiz(sav * önce akrabalarını evinde toplayıp yemek verdi ve onları İslam’a davet etti. Amcası Ebu Leheb, Peygamberimiz’e karşı çıkarak top­lananları dağıttı.
musluman-oldugu-icin-iskence-goren-sahabeler

Bir müddet sonra Peygamberimiz Safa tepesine çıkıp Mekke halkına seslendi. Onları toplayıp İslam’a davet etti. Orada da Ebu Leheb Peygamberimiz’e hakaret ederek toplananları dağıttı.

Müslüman olanları dinden çevirmek için Mekke müşrikleri dur­madan Müslümanlara eziyet ediyor çeşitli zulüm ve işkencelerde bulunuyorlardı.

  1. Müslüman olduğu için işkence edilen bazı sahabeler şunlardır:

Bilal-i Habeşi, Habbab Bin Eret, Ebu Fukayha, Ammar Bin Yasir ve daha birçok Müslüman işkence gördü. Ammar’m(r.a.) babası Yasir ve annesi Sümeyye ise işkence edilirken şehit olmuşlardır.

  1. Peygamberimiz’e(s a v ) en çok düşmanlık yapanlar:

Ebu Leheb, Ebu Cehil, As B. Vail, Velid B. Muğire, Ümeyye B. Halef, Ukbe B. Muayt, Utbe B. Rebia Peygamberimiz s.a.v. e düş­manlık yapanların başında gelenlerdir.

Ancak önceden Peygamberimiz(s a v )’e düşman olup sonra iman edenlerde vardır. Bunlardan birisi de Hz. Ömer’dir(ra,).

Peygamberimiz(sav‘) ’in amcası Hz. Hamza(r.a.)da yeğenine Ebu Cehil’in hakaret etmesi üzerine, yeğeninin tarafına geçerek Müslüman oldu.