Mübarek Gün Ve Geceler

Recep Ayı’nın Faziletleri

Written by admin

Recep Ayı’nın Faziletleri

recep-ayinin-fazileti

Recep ayı kameri aylardan olup hicri ayın yedincisidir. İslam dinine göre Mübarek kabul edilen Üç ayların başlangıcı ve ilki olarak kabul edilir. Recep ayının fazileti büyüktür, çünkü bu ay ramazana hazırlık manasına da gelmektedir.

İslamiyette Recep ayına ayrı bir saygı vardır. Bu ay geldiğinde kılıçlar belde durmaz, oklar torbalarında durur, birbirleri ile husumetleri olanlar bu ay birbirlerine sükûnet gösterirdi. Öyle ki bu ayda çocuğunun katilini gören bir baba bile başını kaldırıp kötü bir söz söylemezdi. O yüzdendir ki bu aya “ sağır ay” denilmesi bu aya duyulan saygınlığın göstergesidir.

Recep ayına sağır  denilmesinin bir başka sebebi ise şöyle ifade ediliyor; Cenab-ı Hak  bu ayın bereketi hürmetine işlenen günahlar ve hatalar affedip sadece sevap ve yapılan ibadetlere karşı şahitlik edermiş. Recep ayının ilk Cuma gecesine  Regaip, 27. Gecesine ise Miraç gecesi denilmekte.

“Recep ayı, Allah-ü Teâlâ’nın seçtiği aylardandır. O, Allah-ü Teâlâ’nın ayıdır. Recep ayına tazim eden kişi, gerçekten Allah-ü Teâlâ’nın emrini büyük tutmuş olur.

Allah-ü Teâlâ’nın emrine değer vereni de, O (cc) naim cennetlerine girdirir ve kendisi hakkında en büyük rızasını kesinleştirir.” (Şuabül-İman)

 

“Allah’ım! Receb’i ve Şaban’ı hakkımızda hayırlı ve mübarek kıl, bizi Ramazan’a ulaştır” buyururlardı. (Camiü’s-Sağîr, 2. 90; Râmuzu’l-Ehâdis, 532.)

1 Comment

  • malasef günümüzde artık kimse dini iyi bilmediği için her zaman kavgalı