Dualar

Sabah Vakti Bu Duayı Okuyanın Emrine Allah (c.c.) 70 Bin Melek Veriyor

Written by admin

Bazı ayeti kerimeler ve dualar oldukça büyük sırlara sahiptir. Dinimizde bu konuda birçok hadisi şerif mevcut. Bu hadislerde En’am suresinin faziletleri de anlatılıyor.

En’am Suresinin Fazileti Hakkında Hadisi Şerifler

Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) buyurdu ki:

“Yetmiş bin melek, tesbih ve hamd sözleriyle bu surenin inişine eşlik etti.”

Rasulullah (sallallahü aleyhi ve sellem) buyurdu ki:

“En’am suresini okuyan kimseye Allah’u Teala azametiyle rahmetini neşreder ve bu surenin indirilişinde hazır bulunan yetmiş bin melek surenin ayetlerinin sayısınca, gece gündüz Allah’tan mağfiret dilerler.”

Rasulullah (sallallahü aleyhi ve sellem) buyurdu ki:

“Her kim sabaha çıktığı zaman En’am suresinin başından 3 ayet okursa, (1-3 ayetleri) Allah’u Teâlâ ona, kendisini korumak üzere 70.000 melek görevlendirir. Kıyamet gününe kadar o meleklerin amellerini ona yazar. Şeytan her ne zaman o kişinin kalbine şerden bir şey atmak istese, yedinci kat semadan, yanında demirden bir kamçı olan melek inerek onunla şeytan arasına yetmiş bin perde koyar. Kıyamet günü Allah’u Teâlâ o kuluna: -” Ey insanoğlu! Gölgemin altında yürü, cennetimin meyvelerinden ye, kevser suyundan iç, selsebil suyundan yıkan, sen benim kulumsun, ben de senin Rabbinim. Sana ne hesap vardır ne de azap” buyurur.”

En’am suresinin sırları hakkında rivayetler

İstek ve dileklerin kabul olması için yedi kere okunur.

Her kim iki rekat nafile bir namaz kılar, zamm-ı sure olarak En’am suresini okur, namazdan sonra dua ederse, duası bi-iznillah kabul olur ve her türlü sıkıntı ve kötülüklerden muhafaza olur.

En’am suresi nazil olduğunda, ufku kapatacak kadar melekler kaplamıştır.

En’am suresini 41 kere okuyanın kısmeti açılır.

Her kim dünya kelamı konuşmadan En’am suresini okursa geçmiş günahları affedilir.

İmam şafi (rahimehullah) buyurdu ki:

“Her kim sabah ve akşam En’am suresinin başındaki üç ayeti yedişer kere okuyup ellerine üfleyerek vücuduna sürerse, hastalık ve ağrılarından emin olur.”

Her kim öfkesini yatıştırmak, fitne ve şiddeti engellemek istiyorsa, o anda ayakta ise oturmalı ve En’am suresinin 13. ayetini okumalıdır.

Sıkıntı ve üzüntü içinde olup, sıkıntıdan uyuyamayan bir kişi, yatağa yattığında En’am suresinin 17-18. ayetlerini 7 kere okursa, biiznillah rahata kavuşur.