Dini Konular Dualar

Salatı Tefriciye Duası Nasıl Okunur? Ne Anlama Gelir?

Written by admin

Salatı tefriciye duası özellikle kişinin sıkıntıdan kurtulmak, problemlerinin çabucak hallolması ve borçtan kurtulma gibi nedenler ile okunabilen bir salavattır. Salatı tefriciye duasının 4444 defa okunması birçok yerde tavsiye edilmektedir. Bu dua bir günde okunabileceği gibi günlere yayılarak da okunabilmektedir. 4444 defa okunması arzu ediliyorsa bu rakamı bir kişi de okuyabilir, aynı niyet ile birden fazla kişinin de okuması mümkündür.

Salatı Tefriciye Duasının Okunuşu

“Allâhümme salli salâten kâmileten ve sellim selâmen tâmmen alâ Seyyidinâ Muhammedinillezî tenhallü bihil ukadü ve tenfericu bihil-kürebü ve tukdâ bihil-havâicu ve tünâlü bihir-reğâibü ve hüsnül-havâtimi ve yustaskal ğamâmu bivechihil Kerîm ve alâ âlihî ve sahbihi fî külli lemhatin ve nefesin bi adedi külli ma’lûmin lek”

Salatı Tefriciye Duasının Anlamı

“Ey Allah’ım! Efendimiz Hazreti Muhammed’e (sav) kusursuz bir salât ve rahmet, mükemmel bir selâm ve selâmet vermeni diliyoruz. O Peygamber ki, onun hürmetine düğümler çözülür, sıkıntılar ve belalar onun hürmetine açılıp dağılır, hacet ve ihtiyaçlar onun hürmetine yerine getirilir. Maksatlara O’nun hürmetine ulaşılır, güzel sonuçlar O’nun hürmetine elde edilir. O’nun şerefli yüzü hürmetine bulutlardaki yağmur istenilir, Allah’ım, onun ehl-i beytine, ashabına da her göz kırpacak kadar zamanda (her an, saniye) her nefes alacak zamanda sana malum olan varlıklar sayısınca salât et.”

Salatı Tefriciye Duası Ne İçin Okunur?

  • Evlenmek isteyenler hayırlı eş için salatı tefriciye okuyabilir.
  • Hastalık hallerinde okunduğunda inşallah şifa ümit edilir.
  • Üzüntü, keder, gam, sıkıntı hallerinde okunduğunda ferahlık sağlar.
  • Uğranılan haksızlıklardan kurtulmak isteyenler de salatı tefriciye okuyarak amaçlarına ulaşabilir.
  • Borçtan kurtulmak için okunabilir.
  • İş bulmak için bu duayı okumak faydalı olur.
  • Kendine zulmeden kişilerin şerrinden kurtulmak isteyenler de bu duayı okuyarak Allah’tan yardım talep edebilir.

Salatı Tefriciye Duası Neden 4444 Kere Okunur?

4444 Tefrîciyye ya da 41 Yâsîn gibi belirli sayıda okunan dua, zikir, salavât, âyet ve sureler konusunda kesin bir emir bulunmamaktadır. Müslüman kişi arzu ettiği miktarda salatı tefrîciye duasını ya da Yâsîn suresi okuyabilir. “Bu duayı bilmem ne kadar okumak sünnet, farz ya da dinin emridir…” denilir ya da bu şekilde bir inanışa sahip olunursa bid’at gerçekleşir. Fakat bu şekilde bir inanış olmadan, kişisel ya da başkalarının tecrübelerine dayanılarak “Bu sayıda okunmasının şuna faydası oluyor, oldu” denilerek, okunur veya tavsiye edilirse, bu durum bid’at olmaz ve herhangi bir sakıncası da bulunmaz. Dileyen 4444 defa okur dileyen de arzu ettiği kadar okuyabilir.