0 beğenilme 0 beğenilmeme
16 gösterim
Dini Sorular kategorisinde (220 puan)
Merhaba . Benim sorum şu.  Aslinda nasil anlatsam. Ben 3 yıl önce kendi istegimle kapandım ve tabiki dini boyutları düşünerek kapandim günah diye ne kadar alışamasamda bu duruma sırf günah diye Rabbimin emri bu diye kapanmak istedim. Ilk kapandigim zamanlar hatta 2 3 ay öncesine kadar saçımın tek telinin gözükmesinden bile sakınırdım günah diye korkardım aslında sadace kapanma konusunda da degil her türlü seyde cok dikkat ederdim ama artık Allah ım affetsin yani bilmiyorum pek onemseyemiyorum günahı bile bile bazen günah işliyorum artık bi erkek gelse falan eve yani nikah düşen  birisi kendimi eskisi kadarda sakınmiyorum sebebini bilmiyorum günah islemekten artik cekinmiyorum pek fazla böyle olmasini istemiyorum yani resmen imanım zayifladi gibi hissediyorum. Böyle olmak istemiyorum bunun icin ne yapabilirim tekrar manevi duygularımı nasil güclendirebilirim bunun için bi dua yada yapmam gereken bisey var mı napmalıyım lütfen yardımcı olur musunuz. Simdiden tesekkur ederim.  Bayanim.

2 Cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
İmanın zayıflamasına sebep olmalı ilk önce bunları bulun yani namaz konusunda gevşeklik olabilir veya arkadaş cevrenizden kaynaklı olabilir. Bunu ancak siz bilebilirsiniz. Allah ile irtibatınizi güçlendirmeye çalışın inşallah imaniniz tekrar güçlenecektir.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
İrade; nefisten gelen behimi arzu ve iştahların, şuur ve hayata yön vermesini önleme; keza, kendine hakim olma gücü ve iktidarıdır. Terbiye edilmiş iradeler, sırasıyla; önce duygu ve temayülleri, sonra da düşünce ve davranışları kontrol altına alarak, yararlı ve ahlâkî olanları tatbik ve icra ederler, uygun olmayanları da şuur altına iter ve hapsederler.

İnsan iradesine işlerlik kazandıran, ona başarı ve mutluluklara tırmanma iktidarı veren en meşru ve verimli kaynaklar ise, sırasıyla; doğru bilgi, sağlam inançlar, riyasız ibadetler ve içten kopup gelen ihlaslı dualardır. Çünkü insanlar bildiklerini yapar, inanç ve kanaatleri ile amel ederler.

Psikiyatri uzmanları asrımız insanında, ruhî buhran yapan, onu cinnet ve suça, hatta intiharlara iten, en önemli sebebin yalnızlık olduğunu söylüyorlar. Modern insanı yalnızlığa iten başlıca faktörün ise, onu mâneviyattan; sevgi, iyilik, hoşgörü ve fedâkârlık gibi nice fazîlet değerlerinden uzaklaştırıp, bencil ve aç gözlü bir mahlûk haline sokan maddeci felsefeler ve ona dayalı eğitim sistemleridir.

Son asırda gelişen teknik, toplumları büyütmüş olmasına rağmen, aile ve dostluk sınırlarını küçültmüş ve insanı her gün biraz daha yalnızlığa iterek, kendi dar ben'ine hapsetmiştir. Böylece aile, akraba dayanışması yok olmuş, dostluk ve samimiyetini yitirmiş, yürüyen menfaât ve rekabetler insanları zıt kardeşler haline getirmiştir. Sahte gülüşler, riyakârane sözler, derinlikten mahrum yakınlıklar, insanları ruhsuz ve özsüz yaratıklar derecesine düşürmüştür. Beraber eğlenip birlikte kafa çektiklerine aldanmamak gerekir. Bunlar dahi, sadece içlerindeki sıkıntıyı defetmek için birbirlerinden yararlanma; yani, yine şahsi çıkar maksadına matuf davranışlardır.

İbadetler, her zaman nefse karşı koyma hususunda insana kuvvet verip irademizi güçlendiren bir unsur olurken, nefsimizi zayıflatan bir güç durumundadır. İradesini güçlendirmeyi hedefleyen insan ibadetlerine dikkat etmeli, günahlardan uzak durmalı ve kendisine ve insanlığa faydalı işlerle meşgul olmalıdır.

Selamun Aleyküm Hoş geldiniz, Cennetbahcemiz sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemiz reklam gelirleri ile ayakta tutulmaktadır. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

4.5k soru

4k cevap

52k yorum

874 üye

...