rabbimizin emanet ettigi bedene zarar verirsek ?

0 beğenilme 0 beğenilmeme
8 gösterim
4 Mayıs Genel Sorular kategorisinde 11 (1,310 puan) sordu
ornegin sigarayla ilgili yuce kitabimizda ve de hadislerde tutun ile ilgili hicbirsey rastlanmamaktadir bunun sebebi belkide zamaninda tutun kullanilmadigindan dolayidir ama Allah ruhumuza bir beden vermis o bedene zarar vererek gunahkar olurmuyuz?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
4 Mayıs misafir cevapladı
Alimler genellikle, “Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın.”(Bakara, 2/195) ve "Kendi kendinizi öldürmeyin." (Nisâ, 4/29 ) mealindeki ayetlerden “İnsanın kendi vucuduna zarar vermesinin haram olduğu” hükmünü çıkarırlar.

- İbn Hazm’in rivayet ettiği bir hadiste şöyle buyurulmuştur: “Allah her şeyde/her konuda ihsanı/iyi davranmayı emretmiştir. Kim kendine veya başkasına zarar verirse, iyi davranmamış  ve Allah’ın ihsanla ilgili emrine aykırı hareket etmiş olur.” (Müntedeyatu mevkii’l-Ezher)

- Diğer bir hadiste “Kişi ne kendi nefsine, ne de başkasına zarar veremez.”(İbn Mace, Ahkam, 17) denilmektedir. Buna göre "zarar ve zarara mukabil zarar yoktur. (Mecelle md. l9)

Kişinin kendine ve başkasına zarar vermesi câiz olmadığı gibi, kendisine zarar verene zararla mukabelede bulunması da câiz değildir. Hâkime başvurulup zarar tazmin ettirilir.
Selamun Aleyküm Hoş geldiniz, Cennetbahcemiz sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemiz reklam gelirleri ile ayakta tutulmaktadır. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

4,353 soru

3,957 cevap

18,081 yorum

815 üye

...