0 beğenilme 0 beğenilmeme
8 gösterim
Dini Sorular kategorisinde (1.4k puan)
bir hadiste okumustum: kiyamet gununde, imanlari, muminleri cehennemden cikaracaktir ilk cikartilacak olan kisi ise adi bir peygamber adina uygun dusendir. nihayet adi bir peygamber adina uymayan kimse orada kalmayinca, yuce Allah digerlerine soyle diyecektir: sizler Muslumanlarsiniz, ben de es-Selam'im. Sizler muminlersiniz, ben de el-Mumin'im diyecek ve bu iki ismin bereketiyle onlari cehennem atesinden cikartacaktir.

bu hadis sahihmidir hocam?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Cehennemden ilk çıkacak olanlarla ilgili bir hadis rivayeti bulamadık.

Ancak İbn Abbas’ın bu anlamda bir açıklaması vardır:

"Kıyamet gününde, imanları, müminleri cehennemden çıkaracaktır. İlk çıkartılacak olan kişi ise adı bir peygamber adına uygun düşen­dir. Nihayet adı bir peygamber adına uymayan kimse orada kalmayınca, yü­ce Allah diğerlerine şöyle diyecektir:

'Sizler Müslümanlarsınız, ben de es-Selam'ım. Sizler müminlersiniz, ben de el-Mümin'im' diyecek ve bu iki ismin bereketiyle onları cehennem ateşinden çıkartacaktır.(bk. Kurtubi, Haşr suresi 23. ayetin tefsiri)

Ancak bu rivayetin sahih olup olmadığını tespit edemedik.

Peygamberlerin isimlerinden maksat, bizzat onların isimlerini alan müminler olabileceği gibi, onların sahip olduğu özelliklere sahip olan müminler de olabilir.

Bu açıdan bizler hem güzel isimler almaya ve vermeye çalışalım, hem de o güzel isimler sahibi zatların özellikleriyle güzelleşmeye gayret edelim.
Selamun Aleyküm Hoş geldiniz, Cennetbahcemiz sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemiz reklam gelirleri ile ayakta tutulmaktadır. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

4.4k soru

4k cevap

39.9k yorum

827 üye

...