0 beğenilme 0 beğenilmeme
35 gösterim
Genel Sorular kategorisinde

Teyemmüm ne ile ve nasıl  yapılır anlatırmısınız?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

Teyemmüm temiz olması şartıyla yeryüzü cinsinden her şeyle yapılabi­lir. Yeryüzü cinsinden kabul edilen maddeler şunlardır: Toprak, kireç, alçı, nemli ve yanık toprak; üzerinde toz olmasa bile kum, kiremit, tuğla, taş, mermer, beton, çamur ve kireçle sıvanmış duvar gibi. Toz yeryüzü cinsin­den olmayan şeylerde aranır. Bu sayılan maddelerin dışında üzerinde te­miz toz bulunmak ve üzerine el vurulduğunda tozun ele çıkması kaydıyla her türlü maden; elbise mefruşat, odun ve diğer şeyler üzerine de teyem­müm yapılabilir. Bu şeylere el vurulur da ele tozun izi çıkmazsa onunla te­yemmüm yapılmaz. Yağlı boya ve plastik boya ile boyanmış duvara te­yemmüm olmaz.

Toprak ve toprak cinsinden bir madde bulunduğu takdirde onlara te­yemmüm edilir; şayet bunlar yoksa toprak cinsinden olmayan ve üzerinde temiz toz bulunan madde ve eşya üzerine teyemmüm yapılır.

Buğday, arpa gibi hububat üzerine elini koyan kimsenin eline toz bula­şırsa bununla teyemmüm etmesi caizdir.

Şafiî ve Hanbelî Mezhebi'ne göre teyemmüm yalnız toprakla olur. İmam-ı Ebu Yusuf da bu görüştedir.


Selamun Aleyküm Hoş geldiniz, Cennetbahcemiz sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemiz reklam gelirleri ile ayakta tutulmaktadır. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

4.5k soru

4k cevap

59.5k yorum

889 üye

...