0 beğenilme 0 beğenilmeme
18 gösterim
Namaz kategorisinde (2.3k puan)
Farz namazlarda son oturuşta Salli ve Barik dualarını okumak sünnet mi vacip midir kafam karıştı kısa bilgi verebilir misiniz hocam ?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Namazın ilk oturuşunda:

Şafii mezhebine göre ilk teşehhütte, “Allahümme salli ala (seyyidina) Muhammed” demek sünnettir.  “ve ala ali Muhammed” ilavesi yapmak sünnet değildir. (bk. V. Zuhayli, el-Fıkhu’l-İslami, 2/853)

- Hanefi mezhebine göre, ilk teşehhütte Kelime-i şehadetten sonra “Allahümme salli ala (seyyidina) Muhammed” duasını okumak sünnet değildir. Şayet unutarak okursa sehiv secdesi yapması gerekir. Sehiv secdesini gerektiren miktar konusunda iki ayrı görüş vardır. Daha sahih kabul edilen görüşe göre, “Allahümme salli ala (seyyidina) Muhammed” demekle, diğer bir görüşe göre “ve ala ali Muhammed” demekle sehiv secdesi gerekir. (el-Fetava el-Hindiye, 1/113) Bilerek okursa namazı sahih olmakla beraber, yeniden namazı iade etmesi (farz değil ama) vaciptir. (bk. el-Cezeri, el-fıkhu ala’l-mezahibi’l-arbaa, 1/217)

Namazların son oturuşunda ise, Salli-Bârik dualarını okumak Hanefî ve Mâlikîler’e göre sünnet, Şâfiî ve Hanbelîler’e göre ise en az, “Allāhümme salli alâ Muhammed” demek farzdır.

Namaz kılan kişinin Salli-Bârik dualarının ardından Kur’an ve Sünnet’ten seçilmiş dua metinleri okuması bütün mezheplere göre müstehaptır.

Selamun Aleyküm Hoş geldiniz, Cennetbahcemiz sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemiz reklam gelirleri ile ayakta tutulmaktadır. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

4.5k soru

4k cevap

52k yorum

874 üye

...