Kaza orucu

0 beğenilme 0 beğenilmeme
8 gösterim
27 Ocak 2018 Dini Gün ve Geceler kategorisinde Mehmet kara sordu
Şafi mezhebine göre kaza oruçların üzerinden yıllar geçerse fidye vermekte 2 katına çıkar mı? Buğday verilir mi? Buğday verilerse ne kadar vermek lazım?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
28 Ocak 2018 misafir cevapladı
Şafiiler, bir kimse şeri bir özür sahibi olmaksızın Ramazan'da oruç tutmamışsa, bunu acele olarak kaza etmesi gerektiği düşüncesindedirler. Üzerinde Ramazan'a ait kaza borcu bulunan kimsenin nafile oruç tutması mekruhtur. Fakat bir kimse kazayı yapmadığı halde ikinci Ramazan gelip çatarsa, cumhura göre girmiş bulunan Ramazan çıktıktan sonra bu kişiye hem kaza hem de kefaret (fidye) lazım gelir. Buna göre Şafi olanlar Ramazan borçlarını diğer Ramazan girmeden tutmadılarsa hem kaza etmeleri hem de her bir gün için birer oruç fidyesi vermeleri gerekir, her fidye bir fitre kadardır. Yılların tekrarlanması ile fidye de tekrarlanır.
Selamun Aleyküm Hoş geldiniz, Cennetbahcemiz sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemiz reklam gelirleri ile ayakta tutulmaktadır. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

4,353 soru

3,957 cevap

18,081 yorum

815 üye

...