0 beğenilme 0 beğenilmeme
1.4k gösterim
Dualar kategorisinde
Belki şuan saçma bir soru olabilir ama ben yinede sormak istiyorum hac veya Umre hiç farketmez kabeyi gördüğümüz ilk anda edilen ilk dua kesin olarak kabul oluyormuş deniliyor bu doğru mu

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Taberanî’nin rivayet ettiği "Kâbe’yi ilk görünce yapılan dua reddolunmaz." anlamındaki hadisin senedinde ittifakla zayıf olduğuna karar verilen bir ravi olduğu için (bk. Mecmau’z-zevaid, h. no: 17253), bu rivayetin zayıf olduğunu söyleyebiliriz.

Ammelerin faziletleri konusunda zayıf hadislerle amel etmek caiz olduğundan, Kâbe’yi görürken yapılan dua konusu da revaç bulmuştur.

Mekke'ye girip Kâbe görüldüğünde şöyle dua etmek müstehaptır:

"Ey Allah'ım! Bu beytin (Kâbe'nin) şeref, azamet, kerem ve yüceliğini artır."

"Ey Allah'ım! Bu beyti şereflendiren, yücelten kullarının da şeref ve keremini artır. Selâm sensin, selâm sendendir. Ey Rabbimiz! Bizi selâmla yaşat! Ey Allah'ım selam evine bizi koy. Rabbimiz, selamla sen yücesin, alisin. Hamd sanadır ve senin içindir. Celal ve İkram sahibisin."

Ayrıca, dinin selamati için dua yapıabileceği gibi, “Rabbena âtina... Rebbenağfir li...” gibi dualar da okunabilir. Gayrimeşru olmayan her konuda dua yapılabilir.
Boş zamanlarınızı değerlendirin. Anket cevaplayarak para kazanın! Selamun Aleyküm Hoş geldiniz, Cennetbahcemiz sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemiz reklam gelirleri ile ayakta tutulmaktadır. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

4.5k soru

4k cevap

46.7k yorum

846 üye

...