0 beğenilme 0 beğenilmeme
23 gösterim
Hocalar Ve Evliyalar kategorisinde
Nolur acil cevap verin benim esim durduk yere kendi kendine kiriz geciriyor ve srekli bnden ayrilmak kendini kesmek eve glmek istemiyor ve bu his saniyelik oluyor bunun icin ne yapmaliyim hangi duayi okumaliyim

2 Cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

DEĞERLİ KARDEŞİM

Zaman zaman sıkıntılı ve stresli durumları her insan yaşayabilmektedir. Tabi buda hayatımızın bir parçası. Zira bu dünya bir imtihan mekanıdır. Ancak bu gibi durumlarda sabırlı olmamız gerekmektedir. Zira Peygamber Efendimiz bir hadis i şerifinde şöyle buyurmaktadır:

İbnu Mes’ud (r.a) anlatıyor: Resulullah (s.a.v) : “Siz aranızda kimi pehlivan addedersiniz?” diye sordu. Ashab (r.a): “Erkeklerin yenmeye muvaffak olamadığı kimseyi!” dediler. Resulullah (s.a.v): “Hayır, dedi, gerçek pehlivan öfkelendiği zaman nefsine hakim olabilen kimsedir.” [Müslim, Birr 106, (2608); Ebû Dâvud, Edeb 3, (4779).]

Bu nedenle aklıselim Müslümanlar olarak öfke ve sinir anında sabırlı olmalıyız ve Yüce Mevla’mıza yönelmeliyiz. Şimdi sizlerle Peygamber Efendimizin başka bir hadis i şerifinde bizlere sinir, stres ve öfke anında okumamızı tavsiye etiği bir duayı aktaracağız.

sıkıntı-ve-stres-için-dua

Sıkıntı ve Stres Duasını Anlamı

“Büyük ve halim olan Allah’tan başka ilâh yoktur. Yüce Arş’ın sahibi Allah’tan başka ilâh yoktur. Göklerin,
yerin ve kıymetli Arş’ın Rabbi olan Allah’tan başka ilâh yoktur.”

Bu güzel duanın kaynağı ise şu şekildedir: (Buhârî, De’avât, 26; Tirmizî, De’avât, 40)

Sıkıntı ve Stres İçin Başka Bir Dua

Hazreti Ebu Bekir (r.a.), Peygamberimiz (s.a.v)’in, sıkıntıya düşen bir kimsenin şöyle duaetmelerini tavsiye ettiğini rivayet etmiştir:

Sıkıntı-ve-Stres-İçin-Dua

Sıkıntı ve Stres Duasını Anlamı Şöyle

 “Allah’ım! Rahmetini umarım. Beni göz açıp yumacak kadar da olsa nefsime bırakma. Bütün işlerimi düzelt. Senden başka ilâh yoktur.”

0 beğenilme 0 beğenilmeme

DEĞERLİ KARDEŞİM

Çabuk sinirlenme bazı kişilik yapılarına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Belirttiğiniz beş dakikada sinirlilik çok aşırıysa, vurma-kırma, eşyaları fırlatma, gözünüzün hiçbir şeyi görmemesi ve sonuçları düşünmeme gibi belirtiler varsa, "aralıklı patlayıcı bozukluk" olarak değerlendirilebilir. Bunu netleştirmek için veya bir başka durum olup olmadığını belirlemek için bir psikiyatriste başvurmanız uygun olur.

Boş zamanlarınızı değerlendirin. Anket cevaplayarak para kazanın! Selamun Aleyküm Hoş geldiniz, Cennetbahcemiz sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemiz reklam gelirleri ile ayakta tutulmaktadır. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

4.5k soru

4k cevap

51.9k yorum

871 üye

...