1 beğenilme 0 beğenilmeme
8 gösterim
Genel Sorular kategorisinde (1.4k puan)
Sakal kesmek haram kismina biri sakalinizi uzatirin biyiginizi kisaltirin lakin takke icin oyle bir emir yokmur peygamberimiz takkelenmis sariklanmis ama bize takin bisey emretmemis ? ne demek oluyor bu bilgili mi degilmi anlayamadim birde senden duyuyim kardesim zahmet olmazsa bir cevap yazsana , sakal kesmek haram mi, haramsa bu takke ne demektir duyduguma gore?

2 Cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Alimlerimiz sakalı yüzün doğal bir parçası olarak değerlendirmişlerdir. Sakalsızlık halini, yani yüzü tamamen tıraş etmeyi, erkeğin jilet kullanarak yüzünü kadınsı bir yüze çevirmesini erkeklik alametinin, erkeklik organının imhası olarak değerlendirmişler. Bu yönüyle bakıldığında bir açından da sakal kesmeyi Allah’ın erkek yaratılışına müdahale etme olarak görmüşlerdir. Kahir ekseriyetle alimlerimiz sakalı çıkmış olan birinin sakalını kazıtmasını haram olarak değerlendirmiştir. Sadece İmam Şafiî Hazretleri sakal kesmeyi mekruh olarak görmüştür.Bu sünneti işlemeye taraftar olmak, işleyenleri tebrik etmek, onlara hürmet etmek İslâmî bir davranış olduğu gibi, bırakamayanları veya bir mazeretinden dolayı terk edenleri de hor görüp küçük düşürücü konuşmak, büyük bir İslâmî eksiklikmiş gibi değerlendirmek de normal bir hareket değildir. Hele bu meseleden dolayı Müslümanlar arasındaki birlik ve kardeşlik bağlarına zarar vermek, şuurlu Müslümanın yapacağı işlerden değildir.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
Takke, Müslüman erkeklerin namaz sırasında başlarına taktıkları ve başın saç kısmını kaplayarak alnı açık bırakan aksesuardır.Peygamberimiz sallahu aleyhi vesellem ve sahabe-i kiram, İslâm’dan önce de İslâm’dan sonra da günlük hayatlarında başlarını çeşitli şekillerde örtmüşlerdir (Kenzü’l-ummâl, c.7, s.121). Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem'e peygamberlik görevi verildikten sonra namaz kılacağı zaman örtmesi gereken avret yerlerinin temiz olan bir elbiselerle örtülmesi gerektiği belirtilmiştir. O da, buna dikkat etmek suretiyle günlük kıyafetleriyle namazlarını eda etmiş ve bu cümleden olarak başındaki sarığıyla namazını kılmıştır. Başı açık olarak namaz kıldığı rivayeti yoktur.Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem'in yaşadığı dönem itibariyle sarık sarmak bir Arap geleneği olduğu doğrudur. Ancak bu gelenek Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem tarafından emredildikten sonra artık bu dini bir hüküm olmuş olur. O, "Benim nasıl namaz kıldığımı görüyorsanız sizde öyle kılın" demiştir. (İbn-i Hibban, Sahih, c.4, s.561; Darekutnî, Sünen, c.2, s.10 (1069); Beyhakî, Sünen-i Kübra, c.2, s.486 (3856)). Cahiliye döneminin örfünde başa sarık sarma adeti olduğu gerekçesiyle namazda (Takke ve benzeri bir şeyle) başı örtmenin sünnet olmadığını iddia etmek büyük bir cinayet, insanların gözünde bu sünneti önemsiz göstermeye çalışmak ise büyük bir delalettir.
Sakal kesmek niye haram ALLAH AZZE VE CELLE  NİN  haram diyerek büyuk günaha giriyorsunuz
Boş zamanlarınızı değerlendirin. Anket cevaplayarak para kazanın! Selamun Aleyküm Hoş geldiniz, Cennetbahcemiz sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemiz reklam gelirleri ile ayakta tutulmaktadır. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

4.5k soru

4k cevap

50.7k yorum

869 üye

...