Her şey Allah'ın elindeyse neden kötülüklere engel olmuyor?

0 beğenilme 0 beğenilmeme
27 gösterim
11 Şubat 2018 Allah C.c kategorisinde misafir sordu
Her şey Allah'ın elindeyse neden kötülüklere engel olmuyor? Eğer bu insanların sınavı ise neden başkalarının sınavı için diğerleri acı çekiyor.Eğer her şey Allah'ın elindeyse neden imansızlıkta kötülükte insan sorumlu çünkü her şeyi yaratan O'dur. Olacak olan her şey önceden yazıldıysa özgür irade nasıl olabilir eğer irademiz yoksa sorumluluk  nasıl olur?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
30 Ağustos 2018 Kaanyvz (440 puan) cevapladı
Değerli Kardeşim,

Ateş, Allah'ın yarattığı bir mahluktur. Kimisi ateşi kullanıp et ve yemek pişirir ve yararlanır. Kimisi de o ateşi ormanları yakıp kül etmek için kullanılır. Bu örnekte gördüğünüz gibi ateş yerine göre iyi, yerine göre kötü olabilmektedir. Ateşin kötü kullanıldığı zaman suç -haşa- ateşi yapanın değil, ateşi kötüye kullananındır. Çünkü o ateşle asıl maksat ısınmak ve yemek pişirmektir. Bunun gibi Allah şerri yaratarak bazı kullarının sabır ve sebat ile manevi derecede terakki etmesini sağlıyor. Belalara sabrederek onların her saniyesini ve dakikasını ibadet hükmüne getiriyor. Bunda bir rahmet vardır. Bu dünyadaki musibetlere sabrettiğimiz için fazlından ve ikramından bizi ödüllendirecek. İşte bu sırdandır ki şer kimisini iyiliğe götürür kimisini de kötülüğe götürür. Bu kişinin iyiyi ya da kötüyü seçmesine bakar.

 Allah takdir ettiği için insan istemez, insan istediği için Allah takdir eder. İnsanın cüz'i olsa da bir iradesi vardır. Ve bu iradesi ile yaptıklarından sorumludur. İnsan kötü bir iş işlemeye ister ve Cenab-ı Hak yaratır. Aynı şekilde iyi bir iş işlemek ister Cenab-ı Hak onu da yaratır. Hepimiz O'na hesap vereceğiz. İrademizin olduğu Ehl-i Sünnet alimlerince kabuldür. İrademiz yok diyemeyiz.
Selamun Aleyküm Hoş geldiniz, Cennetbahcemiz sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemiz reklam gelirleri ile ayakta tutulmaktadır. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

4,351 soru

3,956 cevap

17,615 yorum

813 üye

...