0 beğenilme 0 beğenilmeme
28 gösterim
Genel Sorular kategorisinde
Öncelikle SelamınAleyküm  Gusül Abdestinden Sonra Çok Vesveseye Kapılıyorum Bu Yüzden Vesveseden Kurtulmak İçin Gusul Abdestini Tam Olarak Doğru Almak İçin Bazı İnternet Sitelerine Bakıyorum Ama Hepsi Farklı Şeyler Söylüyor Bende Hangisi Doğru Bilmediğimden Dolayı Sadece Farzları Yapıyorum Ki Yanlış Bir şey Yapmayım Farz Derkende Niyet Edip Ağıza Ve Burna Su Verip Vicudu  Kuru Yer Kalmayacak Şekilde Yıkamaktan Bahsediyorum Ama Böyle Yapıcada Çok Eksik Olmuş Gibi Geliyor Ve Yine Vesveseye Kapılıp Kendimi Cenabet Hissediyorum 2 Tane Soru Sormak İstiyorum

1: Aldığım Gusül Abdesti Doğrumu Ve Bir Sakınca Varmı ?

2:  Vesveselerden Kurtulmak İçin Ne Yapmalıyım ?

Lütfen Çabuk Cevap Verin Kendimi Hiç Rahat Hissetmiyorum :(

3 Cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Guslün farzları üçtür:

1 - Bir kere ağza dolu dolu su vermek,


2 - Bir kere burna sertçe su çekmek,


3 - Bir kere de bütün vücudu yıkayıp, temizlemek. Ağzı, burnu ve bütün bedeni en az bir kere yıkamak farzdır. Bu yıkamayı üç`e çıkaran kimse ise, farzı yerine getirmekle beraber, sünnet sevabını da kazanır.Guslün farzlarını îfa ederken bilhassa şu hususlara dikkat etmelidir:


* Ağza bolca su alarak, ağzın içini iyice ıslatmalı, dişler arasında, suyun dişlere temasını önleyecek yemek artıkları varsa, onları temizlemelidir.


* Burna ise sertçe su çekerek, burun içinde kuru yer kalmamasına ihtimam göstermeli; kurumuş sümük artıkları varsa, onları el ile temizleyerek veya sümkürerek gidermelidir. Yalnız oruçlu iken burna su çekmekte dikkatli olup, boğaza su kaçırmamaya çalışmalıdır. * Vücutta iğne ucu kadar bile olsa, hiçbir kuru yerin kalmamasına, suyun bedenin her tarafına ulaştırılmasına itina gösterilmelidir. Bu sebeble, bedende suyun deriye ulaşmasını önleyici hamur, mum, yağlı boya, oje, v.s. gibi maddeler varsa, yıkanmadan önce bunların temizlenmesi şarttır. Tırnak kirleri, pire ve sinek pislikleri, kına, mürekkep gibi suyun cilde ulaşmasına engel teşkil etmeyen boyalar, gusle mâni değildir.


* Kapanmamış olan küpe deliklerinin de içinin yıkanması gerekir. Kulakta küpe takılı ise, onları ileri geri oynatmakla bu te`min edilir.


* Göbek çukurunun içi de yıkanmalıdır.


* Kadınlarda, uzun veya örgülü saçların bütünü ıslanması gerekmez. Buna binaen, kadın, gusül için saçının örgüsünü açmak mecburiyetinde değildir. Şart olan, saçın diplerine suyun ulaştırılmasıdır. Saçlarda kuru yer kalsa bile, saç dipleri ıslandıktan sonra gusül sahih olur. Erkeklerde durum böyle değildir. Çok uzun veya örgülü de olsa, erkeklerin, saçlarının tamamını yıkayıp ıslatmaları gerekir. Çünkü, saç, erkekler için ziynet değildir. Erkeğin saç uzatmasında bir maslahat yoktur.


* Sakal, sık ve gür bile olsa, suyu cilde mutlaka ulaştırmalıdır. Halbuki, abdestte sık olan sakalın diplerini yıkamak mecburiyeti yoktur; sadece sakalın ıslatılması kâfi gelir.


* Kaş ve bıyıkların durumu da aynıdır. Kıllar ile birlikte derinin de yıkanması gerekir. Mâlikîler ve Şâfiîler, ağzın ve burnun içini, bedenin zâhirine (dışına) dahil saymazlar, birer iç organ olarak kabûl ederler. Bu sebeble, bunları gusülde ve abdestte yıkamak onlara göre farz değil, sünnettir. Hanbelîler ise, ağızı ve burnun içini yüzün bir parçası kabûl ederler. Abdestte de, gusülde de yıkanması bunlara göre farzdır.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
Vesveselere ehemmiyet vermedikçe kaybolup gidicektir. Siz bilinçli olarak guslunuzu aldıktan sonra acaba oldu mu diye düşünce gelirse aklınıza itibar etmeyin onemsemeyin bir daha olmayacaktır inşallah
0 beğenilme 0 beğenilmeme
kardeşim sende okb rahatsızlığı olabilir doktora git bence zor bir hastalıktır.

Selamun Aleyküm Hoş geldiniz, Cennetbahcemiz sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemiz reklam gelirleri ile ayakta tutulmaktadır. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

4.5k soru

4k cevap

51.9k yorum

872 üye

...