0 beğenilme 0 beğenilmeme
78 gösterim
Dini Sorular kategorisinde

Teyemmümün farzları kaçtır?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

Teyemmümün farzları üçtür.

  1. Niyet: Ne maksatla teyemmüm edeceğine dair niyet etmek.
  2. Yüzü mesh etmek: Elleri bir defa toprağa vurup abdest alırken yü­zün yıkanması gereken yerleri mesh edilir. Yani, kulak araları, kaşlar, göz­lerin arası ve burnun iki yanı iyice mesh edilmelidir.
  3. Kolları mesh etmek: Eller bir defa daha toprağa vurulup dirseklerle birlikte mesh edilir. Teyemmümün yerini bulması için yüzük ve bilezik gibi şeylerin altı da mesh edilmelidir. Parmak aralarına toz toprak girmemişse ayrıca mesh edilmelidir. Yüzü ve kolları mesh ederken elin tamamını ve ekseri kısmını kullanmak lazımdır. Bunun için iki parmakla yapılan mesh caiz olmaz.

Elleri çolak olduğu için suyu kullanamayan kimse kendisine yardım eden birisi yoksa yüzünü ve kollarını yere sürerek teyemmüm edebilir. Elleri ve kolları kesilmiş olan kimse de sadece yüzünü yere sürmekle teyem­müm eder. Elleri ve kollan olmayan veya hasta oldukları için kullanama­yan ve yüzü de yaralı olan kimse hiç bir şey yapmadan namazını kılar.

Abdestte olduğu gibi teyemmümde de el yüz ve kol gibi uzuvlarda ya­pışmış halde bulunup meshe engel olan maddeler varsa önce onların gide­rilmesi gerekir.


Selamun Aleyküm Hoş geldiniz, Cennetbahcemiz sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemiz reklam gelirleri ile ayakta tutulmaktadır. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

4.5k soru

4k cevap

60.3k yorum

890 üye

...