0 beğenilme 0 beğenilmeme
19 gösterim
Allah C.c kategorisinde (500 puan)
Hocam merhaba ben yıllardır illumunati üyesiydim ayinler yapıyoduk ve ben illumunatiden çıkamıyorum yani onlarda onların üyesi olduğuma dair belgeler evraklar var silinmeyen ama ben tevbe ediyorum tevbe etmek zorunda kaldım çünkü  bir hastalığımdan dolayı doktorlar bana maksimum 2 sene ömür verdiler yani bir zaman inkarciydim ne yazıkki şeytana tapıyordum mürteddim dolayısıyla kafirdim ama hastalığımı öğrenince 2 sene ömrüm kaldığını öğrenince aklım başıma geldi inkarımdan daha yeni döndüm tekrardan müslüman oldum tevbe etmek istiyorum ama canboğazıma geldi ölüm kucağındayım ve böyle bir hadis var Hz. Peygamber (asm)’den, ölüm sancılarının başladığı andan itibaren yapılan tövbenin kabul edilmeyeceğine dair hadisler rivayet edilmiştir. (Müsned, II, 132, 153; İbn Mâce, Zühd, 30; Tirmizî, Daavât, 98) şuan ben ölüm sancılarının içindeyim yani ölüm sancılarımın başladığı andan itibaren tevbe ediyorum allah  beni affedermi uzun yıllardır kadir ve illumunati üyesiydim hastalığım yüzünden öleceğimi öğrenince yeni aklım başıma geldi şu ölüm sancılarının içindeyken tekrar müslüman olsam ve tevbe etsem allah beni affedermi ne yapmam lazım? Maksimum 2 yılım var

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
İnsanlar ya­şadıkları müddetçe tövbe kapısı açıktır. Ne zaman akılları başlarına gelir ve tövbe ederlerse Allah'ın, vaadinin gereği olarak bu tövbeyi kabul buyurması ve günah­kâr kullarını affetmesi umulur, lütfundan beklenir.

Günahkâr kişi hayatının son sa­niyelerine kadar tövbe etmez, dünya hayatından ümit kestikten ve gayb alemine dahil bulunan berzah ve ahiretle ilgili bazı gerçekleri gördükten, hissettikten son­ra henüz can vermeden tövbe ederse, bu tövbenin sebebi, gayba imana dayalı sa­mimi pişmanlık olmayıp yüz yüze gelinen cezadan kurtulmaya yönelik bulundu­ğu, tekrar kulluk ve itaat imtihanına fırsat da kalmadığı için kabul edilmeyecektir.

Kabul edilmeyen bir başka tövbe de hayatını, hak dini inkâr içinde geçirdikten sonra ölen ve ahiret alemini gördükten sonra pişmanlık duyanların tövbesidir.

Bu da gayba iman ve samimi pişmanlıktan kaynaklanmadığı için Allah tarafından ka­bul edilmeyecektir. Bu hükmü teyit eden başka ayetler de vardır. (bk. Bakara, 2/162; Âl-i İmrân, 3/91)

Ayrıca, Hz. Peygamber (asm)’den, ölüm sancılarının başladığı andan itibaren yapılan tövbenin kabul edilmeyeceğine dair hadisler rivayet edilmiştir. (Müsned, II, 132, 153; İbn Mâce, Zühd, 30; Tirmizî, Daavât, 98)

Gerek iman gerekse tövbe zihin ve kalbin, dolayısıyla iradenin katılımıyla meydana gelebilir. Ölüm halinin veya kıyametin kopmasının yaklaşması durumunda gayba olan iman şartı ile irade ortadan kalkar, günahın devam ettirilmesi de imkânsız hale gelir.

Bu durumdaki insanın dinî değer taşıyacak herhangi bir davranışta bulunması söz konusu olmaz. (Mâtürîdî, Tevilâtü’l-Kurân, IV, 93-98)

Buna göre, bir kimse ne kadar hasta olursa olsun, hatta doktorlar ölüm tarihi bile verseler veya ölüme ne kadar yakın olursa olsun, hatta birkaç saniye sonra vefat da etse, ahiret alemlerine ait bir iman hakikatini görmeden yapacağı her türlü tövbe geçerlidir.

Selamun Aleyküm Hoş geldiniz, Cennetbahcemiz sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemiz reklam gelirleri ile ayakta tutulmaktadır. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

4.5k soru

4k cevap

52k yorum

874 üye

...