0 beğenilme 0 beğenilmeme
10 gösterim
Dini Sorular kategorisinde (360 puan)
Kuran okurken her harf icin 10 sevap kazandimiz dogru mu? Ve eger oyleyse sevap yazan melek hadislerde anlatilirken diyorki sevaplari 10kati fazla yazar diyor bu nedenle biz harf bashi 10x10=100 , 100 sevap mi kazaniyoruz

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Rahmeti sonsuz olna yüce rabbimiz, insanlara verdiği sayısız nimetler yanında, ayrıca yaptıkları iyi işlere de kat kat sevap ve mükâfat vermektedir. Kötülükler bir katıyla karşılık gördüğü halde, iyiliklerin karşılığı on, yüz, yedi yüz veya daha fazla katını bulabilmektedir. Nitekim;

“Kim Allah’a güzel bir işle gelirse, iyilik işlerse, ona on misli verilir; kim de bir kötülükle gelirse, sadece kötülüğüne denk bir ceza görür ve hiç kimseye haksızlık edilmez.” (En’âm, 6/160)

mealindeki ayet, bu gerçeği ifade etmektedir.

Şüphesiz ki işlerin en hayırlısı ve değerlisi, Allah’ın Kelâm sıfatından gelen Kur’ân-ı Kerim’in okunup anlaşılması ve yaşanmasıdır. Onun her bir cümlesi, kelimesi, hattâ harfi Allah katında ayrı bir kıymet ifade eder ve karşılığı en üst seviyeden verilecektir.

Kur’an’ın Her Harfine En Az On Sevap

Konuyla ilgili bir hadis meali şöyledir:

“Kur’ân-ı Kerim’den tek bir harf okuyana bile sevap vardır. Her hasene on misliyle değerlendirilir. Ben 'Elif Lâm Mîm' bir harf demiyorum. Aksine 'Elif' bir harf, 'Lâm' bir harf, 'Mîm' de bir harftir.” (Tirmizî, Sevabü’l-Kur’ân, 16)
Boş zamanlarınızı değerlendirin. Anket cevaplayarak para kazanın! Selamun Aleyküm Hoş geldiniz, Cennetbahcemiz sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemiz reklam gelirleri ile ayakta tutulmaktadır. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

4.5k soru

4k cevap

45.6k yorum

844 üye

...