0 beğenilme 0 beğenilmeme
12 gösterim
Dini Sorular kategorisinde (360 puan)
Insanin amaci sadece cennete girebilmek mi olmali. Cennete daha yuksek makam istemesi daha dogru degilmidir.Yani insanin tek derdi sadece cennete girebilmek mi olmali?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Nasıl ki maarif sisteminin esas amacı talebeyi sınıf geçirmek veya sınıfta bırakmak değil, esas amacı ona bir takım bilgiler vermek, bir şeyler öğretmektir;

Sınıf geçmek veya sınıfta kalmak ise bunun neticesidir.

Aynen öyle de bizim yaratılış amacımız da dünyamızı ve kainatta olup biteni müşahede ederek, Allah’ı bulmak, sonra isim ve sıfatları ile O’nu tanımaya çalışmak ve bunun neticesinde de kayıtsız şartsız O’na ibadet edip kulluk vazifelerimizi yerine getirmektir.

Ayet-i Kerim’de mealen buyurulur:

“Ben cinleri ve insanları, ancak bana ibadet etsinler diye yarattım!” (Zariyat 56)

İşte bu vazifesini yerine getiren insan Cennet ile taltif edilir, mükafatlandırılır, etmeyen ve karşı gelen de Cehennem ile cezalandırılır. Tercih tamamen bize aittir.

Yüce Mevlamız bize Hazret-i Adem’den itibaren sırat-ı müstakimi göstermiş, son olarak da kıyamete kadar cari olacak şeriatı ile Hazret-i Muhammed (asm)’a da Kuran’ı inzal etmiş, sözlü ve uygulamalı olarak da tefsir ettirmiş.

Şimdi bize düşen, varlıkla, yoklukla, hastalıkla, sıkıntılarla, mutluluklarla, elemlerle imtihan olduğumuz bu dünyada, sırat-ı müstakimde kalıp bütün kulluk vazifelerimizi bihakkın yerine getirmektir.
Boş zamanlarınızı değerlendirin. Anket cevaplayarak para kazanın! Selamun Aleyküm Hoş geldiniz, Cennetbahcemiz sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemiz reklam gelirleri ile ayakta tutulmaktadır. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

4.5k soru

4k cevap

45.6k yorum

844 üye

...