namazda gaz sıkışması ve devam edildiği için abdestsiz olma korkusu

0 beğenilme 0 beğenilmeme
382 gösterim
21 Temmuz 2017 Genel Sorular kategorisinde Ncn sordu
Ben namaz sırasında gaz sıkışmasından çok muzdaripim. Vesvese yaptığım Zaman'larda oluyor ama çoğu kez gerçekten gaz geliyor. Tutuyorum. Ama tutarken bazen çıktı mı emin olamıyorum. Çıktı gibi geliyor. Bazen bırakıyorum bilerek abdestimi bozup namazdan çıkıp tekrar abdest alıyorum, ama bazen artık yoruluyorum. Ya da acelem oluyor. Bırakmamak için sıkıyorum kendimi.elimden geldiği kadar tutmaya çalışıyorum. Bu şekilde abdestim in bozulmasından yüzde yüz emin olmasam da büyük şüphe duyuyorum. İstemsiz kaçırmış olabilirim tutmaya çalışırken.ben bile bile salmıyorum ya da bozuldu ama yine de devam edeyim demiyorum. Ama böyle makatta hareketlenme oluyor. Dübüre kadar geliyor afedersiniz ucunda tutmak için kasıyorum adeta. Bazen bi baloncuk gibi hissediyorum . Galiba istemedm çıktı diyorum . Ciddi
Şüpheye düşüyorum .Abdestsiz namaz kılıp küfre düşmüş olabilir miyim. Ayrıca bu durumda ki insanların maliki mezhebini taklit edebileceklerini söyleyenler var. O zaman gaz sıkıştırması mekruh olmaz hatta istemsiz kaçarsa abdest bozulmaz diyorlar bu doğru mudur. Ama ben özür sahibi ya da ihtiyar değilim bu durum benim için de geçerli midir.
23 Temmuz 2018 ALİBNGL1881 (120 puan) yorumladı
Bende de aynısı oluyor cevaplar mısınız

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
28 Ağustos 2017 misafir cevapladı
Şeytan insanları namazdan alikoymak için yaptığı hilelerden bir tanesi. Siz kendinizi tutarak namazınızı bitirmeye çalışın vesveseye kapılmayın.
Selamun Aleyküm Hoş geldiniz, Cennetbahcemiz sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemiz reklam gelirleri ile ayakta tutulmaktadır. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

4,353 soru

3,957 cevap

18,085 yorum

815 üye

...