esim vefat etti esimin banka borcu varmis

0 beğenilme 0 beğenilmeme
15 gösterim
4 Mayıs 2018 Genel Sorular kategorisinde deniz sordu
Esim 1ay once vefat etti 2tane çocuğu mla ayakta durmaya calisiyorum esimin banka borcu varmis ölünce ogrendim evlenmeden once bankaya borcu varmis faizle artmis 11sene sonrasina kadar esimin sigortasindan dolayi maasa baglandim ama baslamadim almaya esimin birikmis bir parasi yok banka borcunu reddi miras yapsam esime gunah olurmu esim hakta vebalde kalirmi acil cvp lutfen

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
4 Mayıs 2018 misafir cevapladı
Değerli kardeşimiz,

Borçlu olarak ölen kimsenin borcu, sermayesi tamamen bitinceye kadar ödenir.

"Göklerin ve yerin gerçek mîrâsı Allah’ındır." (Âl-i İmrân Sûresi,3/180) Hiçbir mal, hiçbir kimseye kalıcı değildir. Mal elimizde bir emânetten ibârettir. Biz gideriz; malımız mîrâs kalır. Dağılımı bile mesele olur. Geride kalanlar hakkı gözetirlerse ne güzel. Aksi takdirde bir dizi kul hakkı, önüne geçilmez bir biçimde gündemimize oturur.

Ölüm hak, mîrâs helâldir. Fakat hakça bir dağıtım olmak şartıyla. Ölen kişinin geride bıraktığı maldan kimlerin hak sahibi olduklarını bizzat Kur’ân belirlemiştir.

Ölen kimsenin geride bıraktığı malın tamamına -para, mücevher, menkul, gayr-i menkul, mülk, arazi, araba ne varsa- “tereke” denir. terekeden;

1. Önce ölen kimsenin teçhiz ve tekfin masrafları, yani kefeninden defin işlemine kadar yapılan masraflar karşılanır.

2. Sonra varsa borçları terekeden ödenir. Borçlar açık senetli veya şahitli olabileceği gibi, senetsiz ve kul hakkını gerektiren türden de olabilir. Araştırılır ve terekeden ödenir.

3. Daha sonra varsa vasiyeti karşılanır.

4. Bundan sonra mîras hükümleri Kur’ân, Sünnet ve İcmâ-i ümmetle; ölen kişinin, geride kalan yakınları üzerine hak olmuştur.

Eğer borçlu olarak ölen kimsenin hiçbir şeyi yoksa, yapılacak bir şey yok demektir. Çünkü, zengin de olsa borucunu ödemek varisleri için zorunlu bir görev değildir. Oğlu dahi olsa bunu ödemek zorunda değildir. Varisler veya başkası isterlerse bunu öderler. Ödedikleri takdirde hem sevap kazanırlar hem de vefat eden borçtan kurtulmuş olur.

Başkası için kendini borçlu duruma düşüren ve onunla Allah’ın huzuruna giden biz insanların durumu gerçekten acınacak bir haldir.
4 Mayıs 2018 misafir yorumladı
Tesekkurler cvp yazdiginiz icin bende oyle düşünen birisiyim  hic bir gelirim yok ama yinede odemek istiyorm esimin borclarini esimin mali mulku hic birseyi yok esimin dunyadaki hersey Allah'a ait bunun bilincindeyim  tesekkurler Allah razi olsun cvp yazdığıniz icin
Selamun Aleyküm Hoş geldiniz, Cennetbahcemiz sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemiz reklam gelirleri ile ayakta tutulmaktadır. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

4,354 soru

3,957 cevap

18,321 yorum

815 üye

...