dişimi cektirecegim sahura kalkmali miyim kalkmama bir gerek yok mu ve o gun icin kac gun oruc tutmam gerek ?

0 beğenilme 0 beğenilmeme
13 gösterim
15 Mayıs 2018 Dini Gün ve Geceler kategorisinde Ahmet sordu
disimi cektirecegim orucum bozulacak buyuk ihtimal sahura kalkmalimiyim veya o gun icin kac gun oruc tutmam gerekir kaza mi nafile mi nedir

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
15 Mayıs 2018 misafir cevapladı
Değerli kardeşimiz,

Eğer midenize su veya kan gibi bir sıvı gitmemişse orucunuz bozulmaz, ancak bir sıvı gitmişse bozulur ve bir gün kaza orucu gerekir. Dolgu yaptırırken uyuşturucu iğne yapılmışsa bu oruca zarar vermez.

İğnenin orucu bozup bozmayacağı, kullanılış amacına göre değerlendirilebilir. Ağrıyı dindirmek, tedavi etmek, vücudun direncini artırmak, gıda vermek gibi amaçlarla enjeksiyon yapılmaktadır. Gıda ve keyif verici olmayan enjeksiyonlar, yemek ve içmek anlamına gelmediklerinden orucu bozmazlar. Ancak gıda ve / veya keyif verici enjeksiyonlar orucu bozar. Hastaya serum veya kan verilmesi de, aynı hükme tabidir.                    Oruç tutmayı dusunmuyorsaniz sahura kalkmaniza gerek yok niyette etmeyin. Daha sonra onun yerine bir gün oruç tutarsiniz. Yani bir gün tutmazsaniz bir gün kaza oruçu iki gün tutmazsaniz iki gün kaza orucu şeklinde.
Selamun Aleyküm Hoş geldiniz, Cennetbahcemiz sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemiz reklam gelirleri ile ayakta tutulmaktadır. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

4,407 soru

3,955 cevap

18,582 yorum

815 üye

...