hocam oruç mastrabasyon

0 beğenilme 0 beğenilmeme
25 gösterim
11 Haziran 2018 Dini Gün ve Geceler kategorisinde Miraç Malkoç (140 puan) sordu
hocam dün akşam niyet ettimmi bilmem dedimki Allahım yarın senin için oruç tutacam bu niyet sayılıyormu ben sabah kalktım mastrabasyon yaptım niyet ettiğimi unuutarak sonra dedim yanlış söyledim sözcükkleri madem yemek yiyim sizce yanlışmı yaptım yoksa doğrumu veya günahmı

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
11 Haziran 2018 misafir cevapladı
Oruçluyken mastürbasyon yapan kimsenin orucu bozulur. Bunun için tövbe edip bir gün kaza orucu tutmak icab eder; kefaret orucu tutmak gerekmez.

Mastürbasyonun orucu bozduğu, fakat sadece kaza gerektiği, Hindiyye, Bahr ve Dürr-ül-Muhtâr ve diğer fıkıh kitaplarında yazılıdır.

Farz olduğu halde Ramazan'da kasten oruç tutmamak veya başlanan orucu bozmak, haram olup büyük günahtır. Mastürbasyon yapmak, orucu bozarsa da kefareti gerektirmez. Böyle bir davranıştan dolayı tövbe edilmesi ve bozulan orucun gününe gün, kaza edilmesi gerekir.

Şu kadar var ki, kefaret gerekmemesi, günahın küçüklüğünü göstermez.
Selamun Aleyküm Hoş geldiniz, Cennetbahcemiz sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemiz reklam gelirleri ile ayakta tutulmaktadır. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

4,348 soru

3,954 cevap

17,265 yorum

812 üye

...