0 beğenilme 0 beğenilmeme
27 gösterim
Dini Gün ve Geceler kategorisinde (140 puan)
hocam dün akşam niyet ettimmi bilmem dedimki Allahım yarın senin için oruç tutacam bu niyet sayılıyormu ben sabah kalktım mastrabasyon yaptım niyet ettiğimi unuutarak sonra dedim yanlış söyledim sözcükkleri madem yemek yiyim sizce yanlışmı yaptım yoksa doğrumu veya günahmı

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Oruçluyken mastürbasyon yapan kimsenin orucu bozulur. Bunun için tövbe edip bir gün kaza orucu tutmak icab eder; kefaret orucu tutmak gerekmez.

Mastürbasyonun orucu bozduğu, fakat sadece kaza gerektiği, Hindiyye, Bahr ve Dürr-ül-Muhtâr ve diğer fıkıh kitaplarında yazılıdır.

Farz olduğu halde Ramazan'da kasten oruç tutmamak veya başlanan orucu bozmak, haram olup büyük günahtır. Mastürbasyon yapmak, orucu bozarsa da kefareti gerektirmez. Böyle bir davranıştan dolayı tövbe edilmesi ve bozulan orucun gününe gün, kaza edilmesi gerekir.

Şu kadar var ki, kefaret gerekmemesi, günahın küçüklüğünü göstermez.
Selamun Aleyküm Hoş geldiniz, Cennetbahcemiz sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemiz reklam gelirleri ile ayakta tutulmaktadır. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

4.4k soru

4k cevap

35.2k yorum

821 üye

...