0 beğenilme 0 beğenilmeme
17 gösterim
Genel Sorular kategorisinde (2.4k puan)
Hocam öldüğümüz zaman Azrail’i görebilecek miyiz ?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

 "Ona (Allah'a) kavuşacakları gün onlara (mü'minlere) sağlık dileği, (her türlü kederden) selâmettir." Ahzab 4

Bazı alimler buradaki selam ifadesini ölüm meleğinin kişinin canını almak için geldiğinde vereceği selam olarak tefsir etmişlerdir. Efendimiz SAV'in anlattığı bazı kıssalarda ölüm anında Azrail ile kişinin karşı karşıya geldiği belirtilse de bu konuda net olarak bir bilgi bulunmamaktadır.

Bu konuda Hz. İbrahim ile ilgili şöyle bir kıssa anlatılır:

Rivayete göre İbrahim (A.S.), ölüm meleğine; "Bana kötü insanların ruhunu aldığın surette görün." dedi. Melek: "Sen bu sureti görmeye dayanamazsın." dedi ise de İbrahim (A.S.) ısrar ederek: "Dayanırım." dedi. Azrail (A.S.) ; "Yönünü dön." buyurdu. İbrahim (A.S.) döndü ve Azrail (A.S.) 'i görünce, onu kapkara, saçı sakalı karışmış, pis pis kokar, siyah elbiseli, ağız ve burun deliklerinden ateş ve dumanlar fışkırır vaziyette gördü. Buna dayanamayarak düşüp bayıldı. Ayılınca Azrail (A.S.) 'i eski suretinde gördü ve ona: "Bir günahkara, senin suratını görmek yeter. Başka bir azap ile karşılaşmasa da senin o suratın azap bakımından onun için yeterlidir." dedi. İbrahim (A.S.) bu sefer: "Bana iyilerin ruhlarını aldığın surette görün." dedi ve meleği güzel bir surette görünce de: "İyiler için mükafat olarak seni bu surette görmeleri yeterlidir." demiştir.


Selamun Aleyküm Hoş geldiniz, Cennetbahcemiz sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemiz reklam gelirleri ile ayakta tutulmaktadır. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

4.5k soru

4k cevap

60k yorum

890 üye

...