60 gün kaza mı yapacak ?

0 beğenilme 0 beğenilmeme
8 gösterim
2 Temmuz 2018 Dini Sorular kategorisinde Mlk9545 (2,370 puan) sordu
Hocam kuzenim yeni Doğum yaptı yani Ramazan’dan bir kaç ay önce şimdi telefonda konuştum Ramazan’da oruç tutamadım dedi bir gün tutmuş sütüm kesildi dedi çocuğu ağlamaya başlamış huysuz olmuş o yüzden oruç tutamadım dedi şimdi o kaza mı yapacak yoksa bütün Ramazan tutamadı diye 60 gün mü tutacak kuzenim ne yapacak ?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
3 Temmuz 2018 misafir cevapladı

emziren kadın orucu bozması gerektiğinde kefaret gerekmez. 

"Zann-ı galip ile, kendi hayatından veya çocuğunun hayatından korkan hamile yahut zahirü'r rivayeye göre, anne olsun, süt anne olsun emzikli kadın oruç tutmayabilir." (İbn Âbidin, IV, 338)

hükmü kayıtlıdır. Esas olan; gerek hamile, gerek çocuk emziren kadınların, kendi nefislerinin veya çocuklarının helâk olma tehlikesinin bulunmasıdır. Nitekim Fetevay-ı Hindiyye'de:

"Hâmile olan veya çocuk emziren kadınlar; gerek kendi nefislerinden, gerekse çocuklarının helâk olmasından korkarlarsa oruç tutmayabilirler veya iftar edebilirler. Bu durumdaki kadınlara keffaret gerekmez, daha sonra oruçlarını kaza ederler." denilmektedir (İbn Âbidin, I, 207).

Selamun Aleyküm Hoş geldiniz, Cennetbahcemiz sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemiz reklam gelirleri ile ayakta tutulmaktadır. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

4,271 soru

3,878 cevap

6,083 yorum

788 üye

...