0 beğenilme 0 beğenilmeme
8 gösterim
Dini Sorular kategorisinde (2.4k puan)
Hocam kuzenim yeni Doğum yaptı yani Ramazan’dan bir kaç ay önce şimdi telefonda konuştum Ramazan’da oruç tutamadım dedi bir gün tutmuş sütüm kesildi dedi çocuğu ağlamaya başlamış huysuz olmuş o yüzden oruç tutamadım dedi şimdi o kaza mı yapacak yoksa bütün Ramazan tutamadı diye 60 gün mü tutacak kuzenim ne yapacak ?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

emziren kadın orucu bozması gerektiğinde kefaret gerekmez. 

"Zann-ı galip ile, kendi hayatından veya çocuğunun hayatından korkan hamile yahut zahirü'r rivayeye göre, anne olsun, süt anne olsun emzikli kadın oruç tutmayabilir." (İbn Âbidin, IV, 338)

hükmü kayıtlıdır. Esas olan; gerek hamile, gerek çocuk emziren kadınların, kendi nefislerinin veya çocuklarının helâk olma tehlikesinin bulunmasıdır. Nitekim Fetevay-ı Hindiyye'de:

"Hâmile olan veya çocuk emziren kadınlar; gerek kendi nefislerinden, gerekse çocuklarının helâk olmasından korkarlarsa oruç tutmayabilirler veya iftar edebilirler. Bu durumdaki kadınlara keffaret gerekmez, daha sonra oruçlarını kaza ederler." denilmektedir (İbn Âbidin, I, 207).

Selamun Aleyküm Hoş geldiniz, Cennetbahcemiz sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemiz reklam gelirleri ile ayakta tutulmaktadır. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

4.4k soru

4k cevap

26.4k yorum

820 üye

...