Dini nikah şartları

0 beğenilme 0 beğenilmeme
21 gösterim
12 Temmuz 2018 Dini Sorular kategorisinde Serhat (120 puan) sordu
Hocam evlenmek istediğim hanım ile farklı illerdeyiz.Ailelerimiz ilişkimizden haberdar. Dini nikah kıymak istiyoruz. Onun bulunduğu yere tayin olduğumda resmi nikah kıyılacak İnşAllah. Fakat dini nikah nasıl olacak bilmiyorum. Şahitlerin kızı tanıması icab ediyormuş. Ben burda 2 erkek şahite kızı, babasını ve dedesini tanıtsam, kimlik ve fotoğraflarını göstersem, kızdan da kendisi ile evlenmek için iki şahit huzurunda telefonla vekalet alsam bu şekilde nikah sahih olur mu?? Nikahı kıyacak kişinin de kızı tanıması icab ediyor mu?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
13 Temmuz 2018 misafir cevapladı
Kadın evleneceği erkeğe, nikâh akidlerini yapmak üzere vekâ­let verir, erkek de iki şahidin huzurunda, falan kadınla evlendim, onu kendime eş kabul ettim, derse, şahidler o kadını tanıyorsa yapı­lan akid caizdir. Tanımıyorsa, caiz değildir. Tanımanın ölçüsü ise şu­dur: Koca olacak adam evleneceği kadının ismini, babasını ve dede­sini tanıtır ölçüde anacak (El-Muhit - Radıyüddin Serahsî). Fukahanın çoğu, kadının dedesinin isminin anılmasını da şart koşmuşlar ki en sahih olan da budur. Fet­va da buna göre verilmiştir. (Bk. Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 2/431)
Selamun Aleyküm Hoş geldiniz, Cennetbahcemiz sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemiz reklam gelirleri ile ayakta tutulmaktadır. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

4,020 soru

3,653 cevap

533 yorum

709 üye

...