kul hakkı ile ilgili bir mesele

0 beğenilme 0 beğenilmeme
26 gösterim
5 Eylül 2018 Genel Sorular kategorisinde fisebilillah (120 puan) sordu
selamun aleyküm Kafamı karıştıran,içimi rahatsız eden bir mesele var bu yüzden yazmak istedim.

Şimdi ben itfaiye bölümü mezunuyum atanmak için bize c sınıfı ehliyet şartı koydular bende bunun için kursa yazıldım ve dün sınava girdim.Fakat yönetmelikte yazan kırmızı hatalardan birini yaptım(adayın sınavına son veren hatalar) fakat bunu müfettiş görmedi veya iyi niyetle görmezden geldi ve sınavı kazandım.2 ay sonra kpss sınavına girecem ve orda alınan puanla atama için tercih yapılacak.

Şimdi sorum şu;Atıyorum ben 85 puan aldım ve diğer adayda 84 puan aldı,haliyle tercih hakkı benim olacak öncelikli olarak.fakat yinede yarın mahkeme-i kübrada bu kişi çıkıpta''sen ehliyeti haksız yere aldın,yaptığın hata yüzünden seni bıraksaydılar belki ehliyet alamayacaktın bu yüzden tercih yapsan bile atanamayacaktın ve belki ben senin yerine atanacaktım'' diyerek bir hak iddia edebilir mi ? Umarım meseleyi anlaşılır bir şekilde anlatabilmişimdir.

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
5 Eylül 2018 misafir cevapladı
Ehliyet sınavında yaptiginiz hatayı görmemişler veya dediğiniz gibi görmezlikten gelmişler bunu siz onlardan talep etseydiniz yani torpil geçilmesini isteseydiniz kulhakkı olmuş olurdu fakat burda durum farklı siz bir müdahalede bulunmamissiniz tamamiyle kader kısmet allah'ın lutfu olmuş.
5 Eylül 2018 fisebilillah (120 puan) yorumladı
yani hocam birde şöyle düşünüyorum ilerde kpss sınavına girdikten sonra eğerki diğer adaydan daha yüksek puan almışsam zaten tercih yapma hakkı benim oluyor yani hak ederek kazanmış oluyorum.Ehliyet,tercihi kazandıktan sonra atama için istenilen bir belge niteliğinde sonuçta.Burda kimin hak edip hak etmediğini belirleyen kriter kpss puanıdır değil mi ? Ehliyetin ne şekilde alındığı bir hak talep etme hakkını vermez o kişiye ?
Selamun Aleyküm Hoş geldiniz, Cennetbahcemiz sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemiz reklam gelirleri ile ayakta tutulmaktadır. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

4,314 soru

3,924 cevap

10,524 yorum

802 üye

...