0 beğenilme 0 beğenilmeme
15 gösterim
Namaz kategorisinde (2.4k puan)
Hocam Ben namaz kılarken vitr namazında kunut dualarında dilim sürçtü duraksadım ama kunut dualarını okumaya devam ettim namazım bozuldu mu yoksa oldu mu bilmiyorum ama ben namazımı o şekilde kıldım birde ayetleri yanlış okursak namaz sahih olur mu ?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

  Nasıl bir sürçme olduğunu bilmiyorum. Fakat okunması gereken harflerden başka harfler çıkmışsa bakılır:

Eğer bu iki harf arasında Kaf ve Kâf gibi mahreç (harflerin çıkış) yakınlığı varsa veya bunlar Sin ile Sad gibi bir mahreçten olup aralarında değişiklik caiz ise bununla namaz bozulmaz (فَلاَتَقْهَرْ) yerine (فَلاَتَكْهَرْ) ve (فَتْح قَرِيبٌ ) yerine ( فَتْح غَريبٌ) okunması gibi. (الصَّمَدُ) yerine (السَّمَدُ) okunması da böyledir. (ج ل ى) harfleri bir mahreçten oldukları halde aralarında değişme caiz değildir. Bu harfler birbirlerine çevrilemezler.

- İki harf arasında mahreç birliği veya yakınlığı olmadığı halde çoğunluk bakımından güçlük bulunup bunların aralarını ayırmak zor olsa, bunlardan birinin yerine diğerinin telâffuz edilmesi, fıkıh alimlerinden çoklarına göre namazı bozmaz.(ض) yerine ( د ذ ) veya (ظ ) harfinin okunması ve ( ذ ) yerine de ) veya (ظ) harfinin söylenmesi gibi. (ص) ile (س , ط) ile (ت) harfleri de böyledir. Birçok fıkıh alimi namazın bozulmayacağı fetvasını vermiştir. Ancak bunlar kasten yapılırsa, o zaman namaz bozulur.

  Ayetleri okurken yapılan hatalara ilmihal kitaplarındaki zelletü'l kari' kısmından ulaşabilirsiniz.

Selamun Aleyküm Hoş geldiniz, Cennetbahcemiz sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemiz reklam gelirleri ile ayakta tutulmaktadır. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

4.4k soru

4k cevap

25.8k yorum

820 üye

...