0 beğenilme 0 beğenilmeme
56 gösterim
Sağlık kategorisinde (120 puan)
Ablam günde yüzlerce abdes alıyo duştan çıkmıyo, vesvesesi çok, namazda 4 tane kıyafet giyiyo üst üste

Sabah namazını 1 saate kılıyo, günü abdes ve namazla bitiyo

Hocayamı baktırmamız gerek doktoramı ??
Kardeşim bu neden oluyor yani ablanıza sorabilir misiniz neden banyoya giriyor sıkıntısı mı var benimde vardıda böyle sıkıntı açıklar mısınız bel ki yardımcı olurum
Yani sürekli banyo yapıyorsa abdest alıyorsa kendini cünüplü hissediyor olabilir sürekli banyo yapmasının başka nedeni olamaz bende öyleydi bu yüzden 5 vakit banyo ediyordum ama şimdi allah affetsin deyip namazımı o şekilde kılıyorum anladığım kadarıyla şeytan bu devirde bekar kalmış temiz bayanlarla çok uğraşıyor okutmakta fayda var diye düşünüyorum kendime de istedim ama hoca bulamadım artık dua ediyorum allah affetsin o şekilde diye 5 vakit normal değil çünkü oruç tutmayla da olmuyor şeytanın oyunları bunlar dediğim gibi okutmak lazım iyi bir hoca bulup normal doktora gittim bir şeyin Yok dediler
Şunu da eklemek istiyorum biz evli olmadığımız için meniyi tam olarak idrak edemiyoruz yani acaba cünüplü müyüm değil miyim bilemiyoruz evlenmek lazım peygamberimiz hep söylemiştir ergenliğe giren her genci evlendirin diye bu hadisi peygamberimiz boşuna söylememiştir allah ergenliğe giren her gence bu sıkıntıyı veriyor çoğalmak için veriyor bu yüzden evlensin demiştir evlenemeyen oruç tutsun demiştir şimdi ablanın nasıl bilmiyorum ama büyük ihtimalle cünüplü hissettiği içindir gibime geliyor bunun dışında sürekli banyo yapmaz çünkü evlenmek bu devirde o kadar zorlaştı ki devir kötü olduğu içinde şeytan bakire temiz insanlarla çok fazla uğraşıyor buna benzer yorumlar okudum 1-2 sene öncesine ait başka sayfalarda ve çoğu da bekarım diyor kardeşim şeytan uğraşıyor önce doktora gidin bel ki bir şey bulur banada oldu hala da oluyor ama doktor bir şeyin Yok dedi ilaç kullandım ama faydasını göremedim allah affetsin deyip o şekilde kılıyorum artık namazımı ama bence okutmakta fayda vardır vesvese mi değil mi bilmiyoruz çünkü

2 Cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Ablanız aşırı vesveseye yaptığını düşünüyorum bundan kurtulmak da kendi elinde. Vesvese şeytanın hilelerinden birisidir insanı ibadetten alıkoymak usandirmak için yaptığı oyunlardır. Kişi vesveseye ehemmiyet verdikce büyür önünü alamayacak duruma getirir. Vesvese olduğu vakit bunu idrak edip dur demeli onu dinlememeli zamanla vesvese onu terkeder Allah'ın izniyle. Bir de neden ne oluyor da banyo yapmak zorunda hissediyor yani sağlık açısından bir sorun olup olmadığını  da doktora giderek anlayabilirsiniz. Eğer sağlıklı ise tamamen vesveseden ibarettir bunun üstesinden de vesveseye önem vermedikçe onu dinlemeyerek gelebilir inşallah.
Hocam cünüplü hissediyor olabilir başka nedeni olamaz bence ama soruyu soran kardeşimiz cevap yazmıyor ne sıkıntısı olduğunu bildirseydi iyi olurdu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
Boy abdestinde de vesveseye kapılan insanlar, bir kere gusül yeterliyken, kurulandıktan sonra kendilerini tekrar tekrar yıkanmaya mecbur hissediyorlar.

Bu çeşit vesvese abdest ve gusülde görüldüğü gibi, en çok da namazda karşılaşılıyor. Normal olarak namazda insanın aklına her türlü düşünce gelebiliyor. Özellikle şeytanın işlettiği bu düşünce akımına kapılan insan namazını bir türlü bitiremiyor, şayet camide ise cemaate yetişemiyor. Gerek sünneti, gerekse farzı dönüp dönüp yeni baştan kılıyor. Namazın içinde ise Fatiha ve sureleri birkaç defa okumak zorunda hissediyor kendini. Yahut namazın müstehap ve sünnetlerini en ideal bir şekilde yapayım derken, ya vaciplerini veya farzını terk etmek gibi bir duruma düşüyor, hata üstüne hata yapıyor.

Bir de meselenin şu yönü vardır: İnsan bu çeşit vesvesenin şeytandan kaynaklandığını bildiği halde veya sevdiği, itimat ettiği, bilgisine güvendiği birisi tarafından kendisine haber verildiği halde, hiç aldırmadan vesvese etmeye devam ederse, bu sefer vebal altına girmiş, hatta günah işlemiş olur. Çünkü bu takdirde Allah'ı ve Allah dostlarını dinlemiyor, şeytana kulak veriyor demektir. Bu durumda tercihini belirleyecektir: "Allah'a mı itaat edeceğim, yoksa şeytana mı kulak vereceğim?" Birinci tercih kendisini hep güzelliklere götürecektir, ikinci tercih ise musibetten musibete sürükleyecektir (Allah korusun)...

Abdestte karşılaşılan vesveseye karşı nasıl hareket edilmesi gerektiği hususunda Efendimizin (a.s.m.) tavsiyelerine kulak verelim:

Ubey bin Ka'b'in rivayetine göre Resulullah (a.s.m.) şöyle buyurmuştur:

"Abdeste musallat olan bir şeytan vardır ki, ona velehan (şaşkınlık veren) derler. Onun için abdest ve gusülde su vesvesesinden korunun."(1)

Abdest işinde vesvese veren şeytana bu adın verilmesinin sebebi, mü'mini abdest esnasında vesveseye itme yolundaki aşırı hırsıdır. Yahut şeytan vesvesesiyle insanı öyle telaşa sokar ki, insan şaşırır kalır, şeytanın kendisiyle oynadığını bile anlamaz. Abdest alırken azasını ıslatıp ıslatmadığını ve kaç defa yıkadığını bilemez hale gelir.

Abdestte görevli şeytandan kaçınmanın manası da şöyledir: Yani abdest azası ıslandı mı ıslanmadı mı, bir defa mı iki defa mı yıkandı, su temiz mi, kirli mi gibi Velehan adlı şeytanın suyla ilgili yapmak istediği bu ve benzeri vesveseden kaçının demektir.

Abdestte gelen vesveseyi temelinden halleden ve herkesin rahatça tatbik edebileceği Peygamberimizin (asm) bir tavsiyesi de şu şekildedir:

Bedevinin birisi Resulullaha (a.s.m.) gelerek abdestin nasıl alınacağını sordu. Resulullah (a.s.m.) azalarını üçer defa yıkayarak ona abdest almayı gösterdi. Sonra da şöyle buyurdu:

"İşte abdest budur. Bundan fazla yapan sünneti terk ederek hata yaptı, sınırı aştı ve nefsine zulmetti demektir."(2)

Bu hadisin izahında İbni Hacer der ki:

"Elini yüzlerce defa yıkadığı halde abdestsizliğinin kalkmadığına inanan çok vesveseli insan gördük."

İbni Hacer Hazretleri beş asır önce yaşamış bir hadis âlimidir. Demek ki, ibadetlerdeki vesveseyle sadece günümüz insanı karşılaşmıyor, asırlar öncesinden beri insanlık hep bu musibetle muhatap oluyor. Zira şeytan her zaman aynı taktiği kullanarak Allah'a verdiği, salih kulları saptıracağına dair sözünü hep tutuyor.

Abdestte olduğu gibi, namazda da yanılma, şüphe ve vesveselere karşı neler yapılacağı hususunda hadis-i şeriflerde pratik çözümler verilmektedir.

Bu hadislerden bazılarının mealini verelim:

Abdullah bin Amr'in rivayetine göre Resulullah (a.s.m.) şöyle buyurmuştur:

"Herhangi biriniz namazda iken şeytan ona gelerek, 'Falan şeyi ve şu şeyi hatırla.' Ta ki, kul gafletle namazdan çıkıp gitsin. Ve her hangi biriniz yatağında uzanmış iken şeytan onun yanına varır ve kişi uyuyuncaya kadar şeytan durmadan onu uyutmaya çalışır."

Başta abdest ve namaz olmak üzere ibadetlerde unutabiliriz, ne okuduğumuzu, ne kadar okuduğumuzu, kaç rekât kıldığımızı bir an için aklımızda tutamayabiliriz. Böyle durumlarda da hemen telâşa kapılmamalı, çareyi yine ibadetin kendi içinde aramalıyız. Hiçbir insan unutkanlıktan kurtulamadığı gibi, en üstün insan olan Peygamberimiz (a.s.m.) bile çok az da olsa unutkanlığa maruz kalabiliyordu. Çünkü o ne kadar büyük ve mükemmel bir insan olsa da, insanî halleri itibariyle bizden birisi gibiydi. Acıktığı, susadığı, hasta olduğu ve sıkıntıya düştüğü gibi, unuttuğu da olurdu. Bu meseleyi hadiste şu şekilde görüyoruz:

Abdullah bin Mes'ud şöyle rivayet eder:

"Resulullah (a.s.m.) namaz kıldırdı. Ya fazla yaptı, ya eksik yaptı. Bunun üzerine, 'Yâ Resulallah! Namaza bir şey mi ilave edildi?' denildi. Resulullah (a.s.m.) şöyle buyurdu:

"Ben ancak bir insanım. Siz unuttuğunuz gibi ben de unuturum. Biriniz unuttuğu vakit, oturduğu halde iki secde yapı-versin."

buyurdu. Sonra Resulullah kıbleye dönerek iki secde etti.(3)

Şeytanın tek isteği ve görevi vardır, o da insanı ibadetten, özellikle namazdan alıkoymak, kendisi namaz ve secdeden mahrum kaldığı gibi, insanlığı da bu nimetten mahrum etmek ve uzak tutmaktır. Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselam İblis'in bu hedefini açığa çıkarırlar.
...