0 beğenilme 0 beğenilmeme
6 gösterim
Dini Sorular kategorisinde
Ben Rabbime duamı kalbimle yani içimden sessiz yapiyorum; yatarken otururken iş yaparken vs' bazi yerlerde denk geldim, kendimiz işiteceğimiz kadar sesimiz cikmazssa kabul olmuyor diyorlar, bu bana mantikli gelmedi, cunki dua ederken okadar icten inanarak ediyorum ki, Rabbimin duydugunu biliyorum, cok şükür bir cok istedigim duamda oldu, yinede böyle duyumlar etkiliyor insani, sizin bildiğiniz nedir bu konuda, tesekkur ediyorum..

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Hz. Peygamber (asv)'e Allah'ı sormuşlardı. Cevaben Allah buyurdu ki:

"Kullarım sana beni sorduklarında: Ben muhakkak ki, yakınım, bana dua ettiğinde dua edenin duasına icâbet ederim." (Bakara, 2/186).

Dua ederken seslerini aşırı şekilde yükseltenleri gören Rasûlullah (asv), şöyle buyurmuştu:

"Ey insanlar! Kendinize gelin. Çünkü siz bir sağırı veya uzaktaki birini çağırmıyor, ancak her şeyi işiten ve çok yakın bulunan birine dua ediyorsunuz. Sizin kendisine dua ettiğiniz, size bineğinizin boynundan daha yakındır." (Buhârî, Cihad, 131; Daavât, 51; Tevhid 9; Ebû Dâvûd, Vitr, 26; İbn Hanbel, IV, 394, 402, 418; Müslim, Sahih IV, 2076)

Kul, duasında Allah ile arasında hiçbir engel, hiçbir vasıta bulunmadığını böylece bilir; dua ederken yalnızca Allah'ı düşünür. Kalp başka bir şey ile meşgulken dua etmek manasızdır. "Âmin" diye bağırıp çağırmak da manasızdır.

İnsan dua ederek Allah'a yöneldiğinde, dileği, Allah'tan istediği şeylerin gerçekleşmesine yardımcı olacak sebeplerin yaratılmasıdır. Yani kul eylemiyle yakınlaşmazsa, ettiği duanın mânâsı olmaz. Tembelliği huy edinmiş biri, rızık için dua edebilir, ama önce çalışması lâzımdır...

Duada riya olmaz. Duanın hemen kabul edilmesinde acele edilmez. Hiçbir dua boşa gitmez. En güzel sözlerden biri "Lâ havle velâ kuvvete illâ billah"tır.

Gönülden, gizlice, bağırmadan, samimiyetle dua edilir.

"Rabbınıza gönülden ve gizlice yalvarın. Doğrusu o, aşırı gidenleri sevmez. " (Â'râf, 7/55)

Secîli, kafiyeli, yazılı dualarda riya vardır. Başkalarına dua ediyor görüntüsü vermek de böyledir. Bu şekilde ağlayarak dua edenin gözyaşları öteki insanları etkilemek içindir ve duası riyadır. Özel olarak komutlu dua da böyledir.
Selamun Aleyküm Hoş geldiniz, Cennetbahcemiz sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemiz reklam gelirleri ile ayakta tutulmaktadır. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

4.4k soru

4k cevap

26.8k yorum

820 üye

...